ÇİNLİ İŞADAMINDAN TRUMP’A AYAR: “İŞİNİZİ ÇALMIYORUZ!”

588164afc3618803438b45e3

Çinli milyarder Alibaba‘nın kurucusu Jack Ma, ABD ekonomisinin gerilemesinin ardındaki suçlunun globalleşme ya da diğer ülkelerin ABD’nin işlerini “çalması” değil, fonların hatalı dağıtımı ve şişmiş askeri harcamalar olduğunu söyledi.

Çinli işadamı Ocak ayının ilk günlerinde ABD Başkanı Donald Trump‘la görüştü. Bilindiği gibi Trump Amerikan Endüstrisinin gerilemesi ve işsizliğin sorumlusu olarak Meksika ve Çin gibi ülkelerin ucuz emek pazarı olarak meydana çıkmasını gösteriyordu. Ancak Ma’nın bu konudaki görüşleri oldukça farklı.

Davos‘taki Dünya Ekonomik Forumu‘nda konuşan Ma, “Geçmişte, Amerikalılar 13 savaşta toplam 40,2 trilyon dolar harcadılar. Bu paranın bir kısmını dahili ekonomilerini güçlendirmek için harcasalardı ne olurdu? Böylece beyaz yaka ve mavi yakalı işçilere yardım etmiş olurlardı. Stratejik olarak mantıklı olup olmadığının bir önemi yok, paranızı kendi insanlarınız için harcamalıydınız.

Konuşmasının devamında Ma şunları söyledi: “Benim çocukluğumda Amerika ile ilgili duyduklarım sadece Ford ve Boeing gibi büyük üretici şirketlerdi. Son 10-20 yıldır ABD hakkında duyduklarım, varsa yoksa Silikon Vadisi ve Wall Street.”

People walk by a World Economic Forum (WEF) logo outside the Congress Centre, venue of the WEF in Davos. © Stefan Wermuth

“Peki ne oldu? Yıl 2008: finansal kriz sadece ABD’de 19,2 trilyon dolarlık zarara neden oldu ve dünya çapında 34 milyon işi yok etti. Eğer Wall Street ve Orta Doğu’ya harcanan paralar Birleşik Devletler’in Orta-Batı’sındaki endüstriyi geliştirmek için harcansaydı her şey çok farklı olabilirdi.

Stockholm Uluslararası Barış Enstitüsü‘nün verilerine göre sadece 2015’te Birleşik Devletler’in  askeri harcamaları 596 milyar dolar, yani ulusal gelirinin %3,3’ü. Bu miktar dünyadaki diğer ülkeler arasında en yüksek değer. Ma’nın görüşüne göre bu harcamalar Amerika’daki iş kaybının başlıca nedeni.

Ma durumu şöyle özetledi: “Demek ki diğer ülkeler sizden işlerinizi çalmıyor beyler, sizin stratejiniz buna neden oluyor! Paranızı uygun bir şekilde dağıtmıyorsunuz.”

Ma’ya göre son tahlilde globalleşme olumlu bir şey. Çin’in ve diğer bir çok ülkenin ekonomisine faydalı oluyor. Ancak, küçük işletmelere daha fazla önem verilmesi gerekiyor. Günümüzde globalleşme, büyük şirketlerin çıkarlarını korumak için yapılandırılmış olan Dünya Ticaret Organisazyonu (World Trade Organization-WTO) tarafından yönetiliyor.

“WTO iyi iş yapıyor, fakat bu kurum esas olarak gelişmiş ülkeleri ve büyük şirketleri korumak için yapılandırılmış. Küçük işletmelerin hiç şansı yok. Biz yeni bir oluşuma destek veriyoruz. Bunun adı da Dünya Elektronik Ticaret Platformu (EWTP) olacak. Bu örgüt genç girişimcilere ve küçük işletmelere destek olacak.”

“Diğer bir şey de WTO’nın çok bürokratik bir yapısı var. 200 devlet memurunu bir odaya tıkıp onlardan bir konu üzerinde fikir birliğine varmalarını isterseniz – bu imkansız bir şey olur! Herhangi bir konuda fikir birliğine varmalarını imkansız olarak görüyorum. İş dünyası iş adamları tarafından yönetilmelidir, bu yüzden Dünya Elektronik Ticaret Platformu’nun iş adamlarını bir araya getireceğine inanıyoruz. İş adamları bir araya gelince bir konuda uzlaşmaları çok kolay olur.

Ma, 1999’da bügün dünyanın en büyük çevrimiçi elektronik ticaret şirketlerinden biri olan Alibaba’yı kurdu. Forbes‘e göre Ma, 27,7 milyar dolarlık net servetiyle Çin’in ikinci en zengin adamı.

Reklamlar

About reset

Kimin söylediğini bırak, ne söylediğine bak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: