Yaz Saati Uygulamasını Kaldırmak Doğru Muydu?

Yaz saati uygulaması bu sene itibarıyla kaldırılmış.

Olabilir.

Kendilerine göre bir takım haklı gerekçeleri olabilir. Ancak, AKP karşıtları anlamadan etmeden “Suudi Arabistan’la aynı saat diliminde olmak için yaptılar!” ya da “Namaz saatlerini Suudilerle eşitlemek için yaptılar!” diye veryansın etmeye başlıyorlar.

Bu yanlıştır.

Şöyle ki:

Namaz saatleri güneşin doğuş batışına göre belirlendiği için bu bu söylenenin bir anlamı yok. Hangi saat diliminde olursa olsun, ibadet saatleri Güneş’in durumuna göre belirlenir. Astronomik hesap yöntemleri vardır. Orta Çağ İslam biliminin ilerlemesinin başlıca nedenlerinden biri de günde beş kere yapılan bir ibadet olan namaz saatleriyle birlikte oruç ve kandiller gibi diğer ibadet zamanlarının tam ve kesin olarak belirlenme ihtiyacıdır.

Gelelim ikinci itiraza… AKP’nin Suudilerle aynı zaman diliminde olmak için mi böyle bir uygulama başlattıklarını bilmiyoruz. Çünkü bu yönde bir kanıt yok.

Suudi Arabistan yaz saati uygulamasını hiç bir zaman kullanmayan ülkelerden… Bunun biraz sonra açıklayacağım haklı nedenleri var.

Şimdi Vikipedia’dan alınan şu haritaya bir bakalım.

Mavi renk halen yaz saatini uygulayan ülkeler, turuncular vaz geçenler, kırmızılar ise hiç kullanmayanlar…

Görüldüğü gibi hiç kullanmayan ülkeler ekvator civarı ülkeler çoğunlukla ve hepsi de müslüman değil.

Yaz saati ekvator kuşağında faydasız bir uygulamadır, çünkü bu kuşakta yaz ile kış saatleri Güneş ışınlarının geliş açısı pek fazla değişmez.

Orta enlemler ise az etkilenirler.

Güneş’in yıl boyu açısı en çok Kuzey ve Güney ülkelerinde değişir ki zaten haritada görüldüğü üzere, bu ülkeler genellikle yaz saati uygulaması yapıyorlar. O halde bizim gibi orta enlemdeki ülkelerin yaz saati uygulamasından çok büyük bir karı yoktur. Rusya’ya dikkat ediniz, yaz saati uygulamasından vaz geçenler arasında o da var. Topraklarının büyük çoğunluğu kuzeyde olmasına rağmen, nüfus orta enlemlerde yoğunlaşmıştır. Bu nedenle, orta kuşak ülkesi sayılabilir Türkiye gibi…

Son yıllarda yapılan bazı araştırmalar, yaz saati uygulamasının sanıldığı kadar da yararlı olmadığını gösteriyordu. Uyku kaybından ya da saatlerin değişmesinin vücut saati üzerindeki olumsuz etkilerinden kaynaklanan ekonomik ve psikolojik zarar, tahmin edilenden çok daha fazla imiş. Hatta bu uygulamanın ekonomik getirisinden bile daha fazla zarar verdiğine yönelik araştırmalar var.

O halde AKP bu uygulamaya geçmekle hata mı yaptı?

Büyük ihtimalle hayır. Hatta doğru bile yapmış olduğunu söyleyebiliriz.

Yani bu uygulamanın fizibiletesi ya da ekonomik getirisi sorgulanmakta idi. Bizimkiler bu haberlerin etkisiyle mi bu uygulamayı kaldırmaya karar verdiler bilmiyorum. Öyle ise iyi bir şey yapmışlar demektir, ancak kamuya yeterli açıklama yapmamış oldukları gerçeğinin göz önünde bulundurursak, durumun bu olduğunu sanmıyorum. Aksi takdirde kamu spotlarıyla bu kararlarını kamuya benimsetici açıklamalar yapmaları gerekirdi bir yıl öncesinden.

Ancak, bu uygulamaya tepki gösterenlerin hiç mi haklı tarafı yok?

Elbette var. Ancak, AKP ile mücadelede yapılan hatalardan biri ne olduğunu anlamadan etmeden önyargılı çıkışlar yapma hastalığı… AKP savunucuları bunu kendi leyhlerine çok iyi kullanıyorlar.

Her daim akıllı hamle, bilimsel ve mantıksal yaklaşımdır. Yaz saati uygulamasını kaldırmakta haklı gerekçeleri olabilir, ama henüz kamuoyuna hiç bir açıklama yapmış değiller. Bir gazete haberinde gördük ve hooop kaldırılmış… Böyle olmaz. Devletler böyle yönetilemez. ABD ve İngiltere de inch-pound-mil sisteminin Dünya’ya uyumsuz olduğunu biliyor ve kaldırmak istiyor. Ancak bu sistemi değiştirmenin getireceği mali yükün, kazançla kıyaslandığında, ve girişimin büyüklüğü düşünüldüğünde, buna değmeyeceğine karar veriyor ve bu hamleyi yapmaktan kaçınıyor. Ancak, çok önemli dönüm noktalarında ya da önceden çok ciddi bir alt yapı, hazırlık ve tanıtım çalışması yaptıktan sonra kademeli olarak bir sistemi değiştirmek mümkün olabilir. Fakat AKP hükümeti öyle yapmadı. Karar verdiler ve ikna, ön hazırlık, tanıtım süreçlerini atlayıp direk “biz yaptık oldu” dediler.

İşte yanlış olan budur.

About reset

Kimin söylediğini bırak, ne söylediğine bak.

One comment

  1. Abi, hepsini tek tek nasıl sileyim! Dursun işte, sana bir zararı var mı?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: