On Not

Sevgili Dostlar,
Sizlerle siyasi tarihe dair bazı görüşlerimi paylaşmak isterim.
1. Tarih, tıpkı bir sinüs dalgası gibi, iniş ve çıkışlardan ibarettir. Cengiz Han Dünya’yı fethetti, sonra ne oldu? Hiç! Büyük İskender Dünya’yı fethetti, sonra ne oldu? Hiç. Bunu düşünmenizi isterim.
2. Tarih tekerrürden ibarettir derler. Tam olarak böyle değildir aslında… Bu tekerrür daire biçiminde değil, spiral biçimindedir. Tarih her tekrarda biraz daha genişler.
3. Turgut Özal, Menderes vs. gibi siyasi karakterleri düşünmenizi isterim. Hepsi aynı numaraları çektiler bu ülkeye… Ama sonunda asıl numarayı onlar yedi.
4. Tarih, Karl Marx’ın öngördüğü gibi, diyalektik biçimde ilerler. Yani tez-antitez-sentez… Devrimleri, karşı-devrimler izler. Bugün yenilenler yenildiklerini asla unutmazlar. Yeraltına çekilir ve güçlenerek uygun fırsatı beklerler. Cumhuriyetin bastırdıkları, bugün cumhuriyeti bastırmaktadır. Ama her dalganın bir anti-dalgası, her hareketin bir karşı-hareketi, her devrimin bir karşı-devrimi vardır. Bugünkü dalganın da bir karşı dalgası olacak. Bugün doğru görünenler yarın yanlış görünecek.
5. Bir siyasi harekete yeterince izin verilirse mutlak kendi kendini yanlışlamaya başlar.
6. Bir liderin etrafında toplananlar, liderin zayıflığını gördüklerinde onu terk ederler.
7. İnsanoğlu kutuplaşmadan yaşamaz. İlle de şu ya da bu partiyi tutmak zorundadır. Hele de orada çıkarı varsa… O halde karşı tarafın davranışlarında mantık, adalet ya da ilke aramak boşunadır. Taraf tutan insanda bunlar bulunmaz. O sadece katı güce boyun eğer.
9. Ülkemiz çok çeşitli unsurlar barındırdığı ve bunları uygun bir kültürel potada eritmeyi bir türlü başaramadığı için ve dahi doğu ile batının, Asya ile Avrupa’nın tam geçiş noktasında bulunduğu için, hiç bir zaman gerçek anlamda huzura kavuşamayacaktır. Bizim kaderimiz huzursuzluktur. Belki de dinamizmimizi de bu huzursuzluğa borçluyuz. Herkes her zaman birilerine gününü gösterme, kendini ispatlama derdi ve tasası içindedir. Bir elektrik motoru da çalışmasını mıknatısın bir türlü huzur bulmayan kutup değişimlerine borçludur.
10. Bizim ülkede terör bitmez. Geçmişte Asala, sağ-sol çatışmaları, Hizbullah; günümüzde PKK; yarın İŞID terörü… Terörle yaşamak bizim kaderimiz gibi görünüyor. İç savaşa sürüklenmediğimiz sürece terör zarar verse de ülkeyi batıramaz.
Reklamlar

About reset

Kimin söylediğini bırak, ne söylediğine bak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: