Mimiklerine Gülmeyen İnsan Olamazdı

Levent Kırca gitmiş… Üzüldüm. Çok birden bire olmuş. Temmuz’da teşhis, beş ay sonra ölüm.

Ölüm fikrine kendini alıştırabildi mi acaba? Daha çok gençti bence…

Onu küçükken bir kaç filminde görmüştüm. Daha çocuk aklımla “bu adamın mimiklerine gülmeyen, insan olamaz” diye düşünürdüm. Hiç bir şey söylemesine gerek yoktu, oyun hamuru gibi esnek olan suratıyla, gözleriyle, bıyıklarıyla güldürürdü insanı. Canlandırdığı tipin olağanüstü abartılı, yine de rahatça tanınabilecek kadar net bir karikatürünü çizerdi.

Skeçleriyle “mesaj” verirdi Levent Kırca. “Mesaj kaygısı güderdi.” Herhalde bu tür bir mizah anlayışı Cem Yılmaz’ın hoşuna gitmezdi ki her çıktığı TV programında “mesaj” veren komedyenlerle dalgasını geçti. Sanırım Levent Kırca’nın mizah anlayışını hedef almıştı Cem Yılmaz; çünkü kendisi mesaj falan vermek istemezdi, o sadece hayvan gibi güldürmek isterdi. Onun mizah anlayışı daha çok sosyal ilişkilerdeki uygunsuzluklar, kabalıklar, yersizlikler, farklı sosyal katmanlardan gelenler arasındaki uyumsuzluklardan doğar. Anlarım tabi, bu da bir mizah yapma yoludur. Ama Levent Kırca’yı salt “mesaj kaygısı güden komedyen” diye kategorize etmek doğru olmaz kanımca. Onun mesajsız, sırf güldürmeyi amaçlayan skeçleri de vardı. Üstelik onlar da çok komikti. Mesaj veren skeçleri de öyle…

22 yıl boyunca TV’de oynamış “Olacak O Kadar.” İnanılması güç bir süredir bu. Ve sonuna kadar da bizi güldürmeyi başardı. Yaşlılıkta mizah yapmak zordur. İnsanın yaşlanınca kaybettiği özelliklerden biri de mizah anlayışıdır. Son günlerde iyice öfkeli biri olup çıkmıştı, kim bilir belki de hep öyleydi…

Ama insanın beynine çakılan ve yıllarca unutulmayan taklitleri ve skeçleri vardır.

Kılık değiştirme yeteneği olağanüstüydü, kendini istediği her adamın tipine sokabiliyordu. Üstelik sadece tip değil, mimikler ve jestler de kusursuzdu.

Hiç unutamadığım tiplemelerinden biri de Aziz Üstel olmuştu. Cebinden tarağı çıkarıp, saçını taraması, hafif yan dönüp bir elini pantolon cebine sokup, kalçasını kırarak, “iyi geceler” demesi… Unutulmaz.

Bir de 2011’de mi ne, 20 senedir sahip olduğu “devlet sanatçısı” ünvanı geri alınmış!!! Ne hakla, kimin kararıyla, kime sorarak aldınız bu kararı ey beyinsizler!!! Ne sanıyorsunuz lan kendinizi, Allah’ın develeri! Böyle bir adamın papucu bile olamazsınız siz.

Daha pek çok unutulmaz tipi ve skeci var Levent Kırca’nın. Bunları internette bulup izleyebilirsiniz. Ben sadece onun biraz geç keşfedilen, keşfedildikten sonra da çok uzun bir zaman boyunca eskimeyen yüzü ve yeteneğinden kısaca söz etmek istemiştim.

Hoşçakal Levent Usta.

About reset

Kimin söylediğini bırak, ne söylediğine bak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: