Şu Lanet Kamera Şakaları

Facebook’da ara sıra Dünya’nın çeşitli ülkelerinde yapılan kamera şakaları yayınlanıyor. Hiç fark ettiniz mi bilmem, yapılan şakanın şeklinden programın hangi ülkede çekildiğini anlayabilirsiniz. Şöyle ki:

1. Eğer şaka aşırı derecede kabaysa, insanlara saygısızlık içeriyorsa, karşısındakini aptal yerine koyuyorsa, hatta tehlikeli diyebileceğimiz derecede korkutucuysa (karşısındaki insana kalp krizi geçirtebilecek cinstense mesela…) o zaman anlayınız ki bu şaka ya Güney Amerika’nın ya da Afrika’nın fakir ülkelerinde yapılmıştır. Türkiye’den bir örnek vermek gerekirse, ismini unuttuğum bir türkücü kardeşimizi mafya ayağıyla kaçırmışlar, gözlerini bağlayıp yerde çalışmakta olan bir helikoptere bindirmiş ve “seni Boğaz’ın sularına atacağız” diyerek, kapıdan itmişlerdi. Adamcağız bas bas bağırdı, inledi ağladı… Her neyse… Diyeceğim odur ki bu tür şakalar yalnızca ikinci ve üçüncü Dünya ülkelerinde yapılabilir.

2. Eğer şaka çok hafifse, insanları hafifçe irkiltmekten öte bir fonksiyonu yoksa, şaka yapılan kişiyi değil de şaka yapanı aptal yerine koyuyor ya da kötü dürüma düşürüyorsa, o zaman biliniz ki o şaka kesinlikle kuzey avrupa ülkelerinden birinde yapılmıştır.

Neden mi? Bunun bir çok cevabı olabilir. Az ya da orta gelişmiş ülkelerde insanların birbirine daha az saygı duyduğunu söyleyebilirsiniz. Ya da bu ülkelerde insanların hakkını aramaktan çekindiğini ya da hakkını aramayı bilmediğini… Ya da daha kötüsü, bu ülkelerde insanların adalete inancının olmadığını, güçlünün her zaman galip geleceğine inandıklarını da düşünebilirsiniz.

Nitekim, eğer kaba, aşağılayıcı ya da tehlikeli bir şaka kuzey ülkelerinden birinde yapılsa, adamı derhal mahkemeye verip, yüklü bir tazminat alırlar. Mahkemeler böyle şeyleri affetmez.

Biz de ise hak aramak ne zordur. Bir kaç kez mahkemede işim oldu ve sunu rahatlıkla söyleyebilirim, hak aramak epey pahalıya patlayan, yavaş işleyen bir süreçtir ve genellikle de suçu sabit olan kişinin bile çok küçük cezalarla ya da hiç bir ceza almadan yakayı sıyırabildiğini görür, daha da sinir olursunuz. Hakkın yerini bulduğun da olur tabi ama çok sık değil.

Ben milletin kahkahayla güldüğü bu tip şaka programlarına genellikle pek gülemiyorum, hatta hüzünleniyor, öfkeleniyorum diyebilirim.

İnsanların kendilerine yapılan densizliklere nasıl da boyun eğdiklerini, haddini bilmez kişilere nasıl da büyük bir sabırla katlandıklarını görmek beni hem üzüyor, hem de utandırıyor.

About reset

Kimin söylediğini bırak, ne söylediğine bak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: