Esnaftan Alış-Veriş Yapmamak İçin 10 Sebep

Alış-verişlerimizde esnafı değil de alış-veriş merkezlerini ya da Internet’i tercih edelim. Neden böyle düşünüyorum? Çünkü esnafımızın berbat, bir an önce ortadan kalkması gereken asalak ve zararlı bir sınıf olduğunu düşünüyorum. İşte Türkiye’deki esnafın 10 berbat özelliği… Hepsi böyledir demiyorum, ama böyleleri çoğunluktadır.

1) İlerici değildir. Türkiye’de esnaf hiç bir zaman ilerici partileri desteklememiş, her zaman önünü tıkamıştır. Örneğin Ecevit solcu olduğu için esnaf tarafından veto yemiştir. Esnaf, karaborsacılık yaparak ve malları saklayarak halka eziyet etmiş, böylece sevmediği solcu hükümeti devirmeye çalışmıştır. Mallar bir anda piyasadan çekilmiştir. Memlekette un, yağ, tüp, şeker, sigara, ekmek bulunamaz olmuş, tezgah altına inmiştir.

Ama AKP gibi gerici bir partiyi ne yaparsa yapsın, koşulsuz destekler. Niye? Çünkü esnafa giren-çıkan yok da ondan… Onun tuzu kuru… Anayasa hiçe sayılmış, ormanlar yağmalanmış, devlet kadroları ele geçirilmiş, hukuk çiğnenmiş, yolsuzluk yapılmış, Suriye’ye silah yollanmış, umurunda mı! Esnafımızın keyfi yerinde ya!

2) Gericidir. Türkiye’de esnaf her zaman gerici, baskıcı ve sağcı rejimleri desteklemiştir. Örneğin Gezi Olayları sırasında esnaf polise yardım etmiş, halka etmemiştir. Türkiye esnafı genel olarak sağcıdır ve çoğunlukla da faşisttir.

3) Kabadır. Nezaket kurallarından haberi yoktur. “Camıma kartopu attılar” diye adam bıçakladı ya. Hoşgörüsüzlük, cehalet ve kabalık genelde el ele yürür esnafımızda.

4) Yalancıdır. Yakışmayan malın müşteriye yakıştığını söyleyerek yanlış yönlendirir.

5) Çakaldır. En son İrlandalı olayında gördüğümüz gibi saldırgan ve namerttir. Arkadaşlarından güç alır. Tezgah altında sopa bulundurur, gerektiğinde acımadan kullanır. Teke tek dövüşmez, sırtlanlar gibi toplu halde saldırır, linç eder.

6) Cahildir. Sattığı malın özelliklerini bilmez. İşine geldiği gibi tanıtır.

7) Az çalışır, çok kazanır. Tek yaptığı ticarettir. Mal alıp satar, üretime katkısı yoktur. Genellikle miras yoluyla elde ettiği sermayeye veya dükkana sırtını dayar, akşama kadar dükkanında oturduğu yerden para kazanır.

8) İşsizliğin azaltılmasına katkıda bulunmaz. Dükkanında karısını, oğlunu çalıştırdığı için işsizliğin azaltılmasına katkısı yoktur. İşçi çalıştırdığı zaman da ya primini ödemez ya da işçisine kötü davranır. Fırsat bulduğunda çocuk işçi çalıştırır (çırak).

9) Turizmi baltalar. Turistleri kazıklayarak ve taciz ederek turizmi baltalar.

10) Vergi kaçırır. Evet, ne yazık ki Türk esnafı denen varlık, vergi vermeyi sevmez. Kaçırabildiği kadar kaçırır, yılda yüz iki yüz lira vergi verdiğini itiraf eden bir süpermarket sahibi tanımıştım. Sen istemeden fiş vermez, isteyince de suratını asar. Niye, çünkü vergi kaçıracak.

About reset

Kimin söylediğini bırak, ne söylediğine bak.

3 comments

 1. Güzel olabilir diye baktım da ilk iki madde sinirlendirdi. Onun dışındakilerin çoğu zaten esnafa özel değil. Git alışveriş merkezine orada da çok yakıştı diyecekler. İnternet sitelerindeki indirim yalanları konusu var sonra. Aynı fiyattaki ürüne farklı indirim etiketi koyma yarışları falan. Aynısını bir markette de gördüm, indirim yazıp sarı etiketle 12.90 yazmış deterjana, Kaldırıp bakıyorsun eski etiket de 12.90. Sadece indirim var diye satışlar artıyor işte.
  Turist kazıklama olayı da genelde öyledir, tabii bim vs marketleri saymazsak. Çoğu sektör turizm bölgesinde bunu yapar. Sadece bizde de yapılmıyor ne yazık ki.
  Sattığı ürünün özelliğini kim biliyor ki zaten, internetteki siteler muhtemelen kontrol bile etmiyorduk. Bakasının ürünü öncelikle. Onlar da genelde süper harika muhteşem yazıp geçiyorlar falan. D&R da hele doğru düzgün bir ürün açıklaması göremedim daha, bazılarında sadece fotoğraf var.

  Diğer bazılarında haklısın.

 2. lucidum

  bu bölümdeki yazıyı kaldır bence çok acemice geliyor insana. Diğer yazılarındaki birikimini gölgelemesin ya da yeniden yaz ve iyi bir hazırlıkla düzenle.

  • Bir tek küfür var rahatsız edici, onu kaldırayım bari. Ben kimse okumuyor diye sallamışım, bi de o aralar bizim esnafa çok kızıyordum. Az bile söylemişim. Neyse, küfrü kaldırıyorum. Yazıya küfür yakışmıyor, onu en güzel Can Yücel yapar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: