Finlandiya Eğitim Sistemini Değiştiriyor

Çeviri: Reset

11080431_648225285308505_4308497252516963630_o

Dünya’nın eğitimde lider ülkesi Finlandiya eğitim sisteminde büyük değişiklikler yapmaya hazırlanıyor. 2020 yılından itibaren Fin okullarında Matematik, Kimya ve Fizik gibi ‘dersler’ okutulmayacak; bunu yerine seçilmiş ‘konular’ ya da ‘genel olgular’ öğretilecek, böylece öğrenciler ‘bunu öğrenmenin bize yararı ne?’ sorusunu sarmaya gerek duymayacaklar.

Peki, bu tam olarak ne anlama geliyor? Eskiden olduğu gibi bir ders saati coğrafya, ardından bir ders saati tarih yerine bundan böyle öğrenciler, mesela iki saat Avrupa Birliği konusunu işleyecek, bu esnada diller, ekonomi, tarih ve coğrafya konularında bilgiler alacaklar. Ya da mesleki eğitim dersi için kafeteryaya giden öğrenciler burada verilen ‘kafeterya hizmetleri’ konusunda bilgi alırken bu arada matematik, dil bilgisi ve iletişim becerilerini geliştirecekler. Böylece öğrenciler önemli bilimsel teorileri öğrenirken, aynı zamanda bunların yaşamdaki uygulamasını da görmüş olacaklar.

Helsinki gelişme müdürü Pasi Silander The Independent muhabiri Garner’e verdiği bilgide: “Şu an ihtiyacımız olan çocukları çalışma hayatına hazırlayan bir eğitim programıdır,” diyor. “Gençler bilgisayar konusunda oldukça yetenekli, geçmişte bankalar hesap yaptırmak için çok sayıda memur çalıştırırdı, ama şimdi bunlar kökten değişti. Bu yüzden eğitim sistemimizi endüstrinin ve çağdaş toplumun yapısına uyarlamak zorundayız.”

Yeni sistem interaktif problem çözümü ve gruplar arası iş birliği gibi farklı öğrenme tekniklerini de destekliyor. Böylece kariyer konusunda öğrencilere yardımcı olabilecek becerileri de geliştirmeyi hedefliyor. Eğitim programının değişiminde öncülük eden Helsinki Eğitim Müdürü Marjo Kyllonen, “Eğitim sistemimizi gözden geçirmeli ve yeniden tasarlamalıyız. Böylece çocuklarımızı günümüz ve geleceğin ihtiyaçlarına hazırlayabiliriz,” diyor.

“1900’lerin başlarına göre planlanmış bir eğitim modeline göre işletilen okullar var. Ama artık 21. yüzyıldayız ve ihtiyaçlar değişti,” diye de ekliyor.

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de Matematik, Kimya gibi dersleri baz alan eğitim programları iki sene önce 16 yaş çocuklarında kaldırılmaya başlandı bile ve branş öğretmenlerinin %70’i yeni sisteme uyum sağlamaları içi  hizmet içi eğitimden geçirildi. Araştırmalar öğrencilerin şimdiden yeni sistemin yararını görmeye başladığına işaret ediyor. Yeni sistemin uygulanmaya başlamasından itibaren öğrencilerin ölçülebilir sonuçlarında artış gözleniyor. Bu ayın sonunda yayınlanacak olan Kyllonen planı 2020’lere kadar eğitim programının Finlandiya’nın tamamında değişmesini öngörüyor.

Elbette bütün ömürlerini branşlarında uzmanlaşmakla geçiren öğretmenler tarafından yeni sisteme itirazlar olmuyor değil. Ama yeni plan, branş öğretmenlerinin birlikte çalışarak yeni ‘konu’ bazlı sisteme adapte olmalarını tavsiye ediyor. Uyum sürecini hizlandırmak için maaşlara teşfik primleri eklenecek.

Finlandiya eğitimde Dünya’nın en iyileri arasında. Matematik, fen ve okuma becerisini ölçen PISA testi sonuçlarında genellikle ilk sıralarda yer alıyor. Yeni sistem Finlilerin eğitimdeki bu başarısını sürdürmelerini sağlayabilir.

Kaynaklar: 1. http://www.sciencealert.com/no-more-physics-and-maths-finland-to-stop-teaching-individual-subjects

Reklamlar

About reset

Kimin söylediğini bırak, ne söylediğine bak.

4 comments

 1. Einstein'in Kayıp Dölü

  Sen “5 milyonluk ülkenin sistemi buraya yemez” diyenlerden misin yoksa “olur ama işlerine gelmediği için getirmezler” diyenlerden misin?

  • İkisi de değil. Türkiye’de sorun biraz daha farklı ve derin…

   Tabi ki istense her şey yapılabilir ama alelacele olmaz. Baksana adamlar kendilerine 2020’ye kadar hedef koymuşlar. Beş milyonluk ülke bile kendine 10 yıl tanıdıysa, biz niye üç ayda sistemi değiştirmeye kalkıyoruz?

   Sorun çok daha temelde dedik… Yani sorun bürokrasinin, eğitim politikalarının vs. yani devletin hükümete ve onun güncel, oportunist, populist, yoz politikalarına bağlı olması… İşte bütün kötülükler buradan çıkıyor.

   Yoksa, nüfusumuz henüz azken biz aslında eğitimde en büyük reformları yaptık. (Devrimler ve köy enstitüleri…) Peki ne oldu, köylü kafalı politikacılar ve komünizm korkusuyla ülkelerin iç işlerine acımasızca müdahale eden ABD yüzünden bu gelişmelerin hepsi budandı ve hala da budanmaya devam ediliyor. Eğitim sistemi kasıtlı olarak budanıyor, çünkü eğitimli insan tehlikelidir, hakkını arar. Bu bir gerçektir, klişe değil… Bize ODUN’lar lazım.

   Bunu da aleni yaptılar. Tabi halk da bunları destekledi.

   Eğitim ve genel olarak bir ülkenin politikasını aslında onun en büyük iç dinamiği olan halkın temel kültür seviyesi belirler. O düşük olunca, ne yapsan boşa gidiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: