Önemli Kadın Bilim ve Sanat İnsanları

Dünya kadınlar günü vesilesi ile tarihte önemli yeri olan bazı bilim kadınlarını anmadan geçmek istemedim:

1. Hypatia: İskenderiye kütüphanesinin yöneticisi, zamanın en önemli matematiçisi ve astronomu, Hıristiyan yobazlar tarafından istiridye kabukları ile etleri parçalanarak öldürüldü. Zamanın en önemli ailelerinden birinin kızıydı ve güzelliği ile nam salmıştı. Buna rağmen bilimle uğraşmak adına gelen evlilik tekliflerini reddediyor, bağımsızca yaşamak ve bilimle uğraşmak istiyordu. Hayatı “Agora” adlı filme konu edilmiştir.

2. Kontes Ada Lovelace: İngiliz matematikçisi ve yazarı. Tutucu Viktorya döneminde yaşadı. Bu yüzden bilimle uğraşamadı, evlendirildi, beş çocuğu oldu. İlk mekanik bilgisayarı yapmaya çalışan Charles Babbage’yi destekledi ve cesaretlendirdi. Bu makinenin nasıl programlanması gerektiğini keşfetti. Tarihin ilk bilgisayar programcısı kabul edilir. ADA adlı programlama diline onun adı verilmiştir. 36 yaşında rahim kanserinden öldü. 1844 yılında A.A.L. imzasıyla yayınlanan bir makalede Charles Babbage’nin henüz inşa edilmemiş makinesi hakkında bir yazı yayınlanır. Makalede, makinanın bir gün her türden denklemi çözebileceği ve hatta müzik bile yapabileceği öngürülür. Makalede, henüz tamamlanmamış olan makinenin Bernoilli Sayılarının nasıl üretileceğini anlatan bir de algoritma vardır. (O zamanlar algoritma ve bilgisayar programı kavramları henüz bilinmemektedir. Hatta bilgisayar kavramının kendisi bile yoktur.) Ölümünden sonra A.A.L.’nin kim olduğu ortaya çıkar: Auguste Ada Lovelace. İşte bu makale ile tarihte ilk kez bir bilgisayarın neler yapabileceği ve bunu nasıl yapabileceği anlaşılmış oluyordu. Üstelik makine hünez yapılmamıştı bile. Charles Babbage’nin makinesi hiç bir zaman yapılamadı, çünkü mekanik sorunları çözülememişti. Ancak onun yerine günümüzde elektronik bilgisayarlar almıştır.

3. Marie Curie: Radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalar sayesinde hem fizik hem de kimya dalında iki kez Nobel ödülü aldı. İki farklı dalda Nobel ödülü alan tarihteki tek insandır. Radyum’u keşfetti. Kadın olduğunu için ömrü boyunca hiç bir üniversitede hoca olamadı ve bilimler akademisine kabul edilmedi. Çalışmalarını kendi gayretleri ile sürdürdü. Hiç bir zaman bir laboratuvarı olmadı. Ne tuhaftır ki tarihin en büyük bilim insanlarından biri olan Marie Curie’nin çalışmaları kanser tedavisinde kullanılırken kendisi radyum araştırmaları yüzünden kansere yakalanarak ölmüştür. Tarihin en çok hakkı yenmiş kadınlarından biridir.

4. Rosalind Franklin: Kristolagrofi üzerine çalışmaları sayesinde DNA’nın keşfine önemli katkılarda bulunmuştur. DNA’nın yapısını keşfeden diğer iki erkek bilimadamı (Watson ve Crick) Nobel’le ödüllendirilirken, Rosalind bir kenara itilmiştir.

5. Heddy Lamarr: Kendisi bir Holywood yıldızı idi. Ancak, aynı zamanda bir matematikçi ve fizikçiydi. Çalışmaları ile günümüzde halen kullanılan Wi-fi ve Bluetooth teknolojilerinin temelini atmıştır.

6. Maria Mitchell: Tarihteki ilk profesyonel kadın astronomdur. 1847 yılında bir kuyruklu yıldız keşfetmiş ve bu buluşuyla altın madalya kazanmıştır. Amerikan Bilimler Akademi’sine seçilen ilk kadındır. Daha sonra çeşitli üniversitelerde profesör olarak çalıştı. Erkek meslektaşlarına kendisinden daha fazla ücret ödendiğini öğrendiğinde hakkını aradı ve maaşını yükselttirdi.

7. Katherine Johnson: Amerikalı matematikçi ve fizikçi. NASA’da çalıştı ve roketlerin yörüngelerini hesap etti. Apollo 11, Uzay Mekiği Programı, Dünya Kaynakları Uydusu, ve Mars görevinin planlanması konularında çalıştı. Yaptığı hesaplar o kadar kesindi ki, NASA’da bilgisayar kullanılmaya başladığında, bilgisayarların sonuçlarını ona kontrol ettiriyorlardı.

8. Margaret Hamilton: NASA’da çalışan bilgisayar programcısı. Bugün “yazılım mühendisi” terimini ona borçluyuz.

9. Camille Claudel: Ünlü heykeltraş Rodin’in sevgilisi, yetenekli ve hakkı yenmiş bir heykeltraştır. Rodin’in bazı eserlerinin aslında Camille Claudel tarafından yaptığı düşünülmektedir. Rodin tarafından sömürüldü ve hakkı yendi. Hakkını aradığı için Rodin’in çabalarıyla bir akıl hastanesine kapatıldı. Bu hastaneden bir türlü kurtulamadı ve orada can verdi. Onun hayatını anlatan bir film de var, izlemenizi tavsiye ederim.

Reklamlar

About reset

Kimin söylediğini bırak, ne söylediğine bak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: