Karakter Belirteçleri

İnsanların gerçek yüzlerini görmek, yani onları tanımak için onları uzun süre gözlemlemek gerekmez, bazen küçük ip uçları sayesinde karşımızdaki insanın karakterini kabaca da olsa belirleyebiliriz. Bunun için kendi uyguladığım bazı yöntemleri aklıma geldikçe buraya yazacağım.

11017001_10205857102168869_4566786047202101657_n

İmza: İmzamızın biçimiyle karakterimiz arasında bağ olduğu söyleniyor, doğru mudur? Elbette doğrudur, şüpheniz mi var?

“Hiç müdürlerin imzasını görmediniz mi? Bunlar çeşit çeşittir… Kimi kalp EKG’sı gibi dalgalı, kimi özenli, kimi arap saçı gibi… Ama hepsinin ortak bir yönü vardır ki o da devasa olmalarıdır. Kendilerine ayrılan boşluğu katiyen yeterli bulmaz müdür imzaları… Mutlaka yayılmış, her tarafa dağılmış daireler, çizgiler, dağ zirveleri derin vadiler içerirler… Hepsi de benliğini yayma gereksiniminin ürünüdürler ve ‘ego, ego, ego!’ diye bağırırlar.”

Kendine fazla güvenmeyen, içe kapanık insanların imzası genellikle derli toplu ve küçüktür.

Benim imzam ise (çok ilginç) adeta özür diler gibi… y-ekseninde basık… Bir de normalde düz karakterlerle yazdığım halde imzam italiktir. İmzamın üstünü çizerim. İmzasının üstünü çizen adamların kendi kendini reddetmeye eğilimli tipler olduğunu biliyor muydunuz? İntihar edenler üzerinde bir araştırma yapılsa, eminim ki bir çoğunun kendi imzasının üstünü çizdiği görülecektir.

İmzalar, insanların kişiliği hakkında bir çok bilgiler verir… Bir arkadaşla bunu konuşurken birden durakladı, kendi imzasını inceledi ve şaşkın şaşkın söyle dedi bana: “Aaaa… Olum ben imzamda kendi doğum tarihimi yazıyorum… Baksana 68’değil mi şu?” Gerçekten de arkadaşın imzasının alt kısmında çok bariz bir “68” sayısı vardı. İşin tuhafı o ana kadar bunun farkında olmamasıydı.

Adam imzasına kendi doğum tarihini atıyor ve bunu farkında değil! İlginç! İmzalar incelense eminim bunun gibi daha nice ilginçliklere rastlanırdı…

Yazı: İnsanların karakterleri hakkında kısa yoldan bilgi edinmek istiyorsanız, onlara bir kağıt uzatın ve bu kağıda bir şeyler yazmasını isteyin (ne olduğunu söylemeyin.) Hemen ardından kağıdı alın ve ne yazdığına bakın. Kendi adını yazmışsa ve hele de büyük harflerle yazmışsa, hele hele de kağıttaki bütün boşluğu dolduracak şekilde yazmışsa, karşınızda en iyi ihtimalle bir bencil, en kötü ihtimalle de bir narsist var demektir.

Bunun dışında yazılanlar kişinin karakteri hakkında az çok bir şeyler söyleyecektir. Söz gelişi majüskül (büyük harfler) mü yok sa miniskül mü (küçük harf) tercih ettiği, yazdığı şeyin bir kelime mi yoksa bir cümle mi, cümle ise soru cümlesi mi ünlem mi olduğu gibi faktörleri yorumlayarak kişinin karakteri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Eşi: İnsanların eşleri, kendilerini yansıtır. Genellikle kendini beğenmiş insanlar tam kendilerine benzeyen kişilerle evlenirler. (Dikkat edin sevgili olurlar demedim, evlenirler dedim.) Öte yandan bir kişinin eşi kendini tam zıt özelliklere sahipse, o kişi kendi karakterinin kusurlarının farkındadır ve onu tamamlayacak şekilde bir seçim yapmıştır.

About reset

Kimin söylediğini bırak, ne söylediğine bak.

5 comments

 1. İmzada doğum tarihi olması, e-maildekiyle aynı hesap diye düşünüyorum.
  Olumsuz(veya olumsuz olarak kabul edilen) kişilik özelliklere sahip insanların bir arada yaşayabilecekleri bana pek mantıklı gelmiyor. İnsanın kötülük yapabimesi için etrafında saf birilerinin olması lazım. Gerçi evlenebilirler, kavgalı dövüşlü olur ama.
  Bu arada imzayı bilim gibi görenler yok değil, senin dediğin şekilde mi bilmiyorum ama, belki iş görür: http://authenticautographsunlimited.com/

 2. Einstein'in Kayıp Dölü

  Tamam da mantık aynı olabilir dedim, hani 89 doğumlu mailini biri “fehmi89” diye alır ya. Çocukken yaratmıştır imzayı(bana çocukken aldırmışlardı), o anda aklına gelmiştir, mail alırken de o anda aklına geleni yazıyor çoğu insan.

 3. Einstein'in Kayıp Dölü

  Kast ettiğim şuydu: 68 doğumlu olan arkadaş imzayı çocukken alırken gayriihtiyari doğum tarihini yazmış sonra da imzayı her yere otomatik olarak atarken ne olduğuna çok bakmamış olabilir. Ve bunu mail alırken mail ismine doğum tarihi koymakla aynı mantık olabileceğini söyledim. 68 doğumlu birinin çocukken mail almasıyla hiçbir ilgisi yok.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: