Yeni Sözcükler Öğrenmek

Yeni sözcükleri öğrenmek özellikle de yabancı bir dili öğrenirken karşılaştığımız başlıca zorluklardan biridir. Bu zorluğu aşmanın çeşitli yolları vardır. Şimdi bunlardan bazılarına değinmek istiyorum.
1. İyi bir sözlük edinin, bu sözlüğü her zaman yanınızda taşıyın ve otobüste, durakta açıp okuyun. Her sözcüğü ezberlemeye çalışmayın, sadece önemli olduğunu düşündüğünüz sözcükleri belirleyin.
2. Öğrenmek istediğiniz sözcükleri olabildiğince yazarak, okuyarak ve söyleyerek tekrar edin. Sözcüğü cümle içinde kullanın. Kurduğunuz cümleyi kendi kendinize seslendirin ve ilk fırsatta kullanın. En iyisi, öğrenmek istediğiniz dili ana dili olarak konuşan kişilere bu cümlelerinizi söyleyin, hafifçe gülümseyerek, yanlışlarınızı düzelteceklerdir.
3. Kitap okuyun, hoşunuza giden sözcük ve cümleleri defterinize kaydedin.
4. Her şeyde olduğu gibi, sözcük öğrenirken de mutlaka hayal gücünüzü devreye sokun. Ezberlemenizi kolaylaştıracak öyküler, durumlar hayal edin, bu durumların resimlerini çizin.
5. Öğrenmek istediğiniz sözcüğün köklerini araştırın. Bu kökler Arapça, Latince, Yunanca, Fransızca vs. olabilir. Böylece diller arasında çok ilginç alış verişler olduğunu fark edeceksiniz. Sözcüklerin köklerini bilmek sözcük dağarcığınızın hızla büyümesini sağlayacaktır. Avrupa dillerindeki bir çok sözcüğün kökü Yunanca ve Latincedir. Latince dili, Fransızca, İtalyanca, Romence, Portekizce ve İspanyolca’ya evrilmiştir. Latince kökenli sözcükler ya doğrudan doğruya ya da Fransızca aracılığıyla İngilizce’ye girmiştir. Bir çok İngilizce sözcüğün kökeni de Yunanca’dır. Ayrıca, Yunanca’dan Türkçe’ye geçen de bir çok sözcük vardır. Dillerin etimolojisini bilmek ve araştırmak hem eğlenceli, hem de oldukça bilgilendirici bir çabadır. Karşılığını mutlaka görürsünüz.
6. Latince önek ve sonekleri öğrenin.

Bu tavsiyelerimiz yabancı dil öğrenen kişilere oldukça yararlı olacaktır. Ayrıca Türkçesini geliştirmek isteyenlerin de işine yarayacaktır.

About reset

Kimin söylediğini bırak, ne söylediğine bak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: