Mısırlılar Piramit Taşlarını Nasıl Taşıdılar?

Mısırlılar her biri 2,5 ton gelen taşları piramitlere nasıl taşıdılar?

Bugüne kadar çözülemeyen bir problemdi… Sonunda dört bilim adamı bu işin nasıl başarıldığını bulmuşlar. Hem de yanıt bunca zamandır gözümüzün önünde duruyormuş.

Piramitler insanları her zaman şaşırtıyor. Hatta o kadar ki bunları insanların yapmış olamayacağını iddia edenler bile çıkıyor (uzaylılar yapmış  He he he…) Piramitlerle ilgili bir çok hurafe üretilmiş ki hiç biri de doğru değil. (Piramitlere konan jiletler keskinleşiyormuş, yok pramitler taban uzunluğunun yüksekliğinin yarısına bölümü pi sayısını veriyormuş, yok primaitlerin boyunun 150 milyar katı güneş dünya uzaklığına eşitmiş… Bunlar çocukça, aptalca, ve çoğunlukla yanlış bilgilerdir. Ne yazık ki lise ders kitaplarına bile girmiş bu hurafeler… Bkz. Aşağıdaki resimler…)

DSC_0219 DSC_0220 DSC_0221

Ancak piramitlerle ilgili gizemler de yok değildi. Bunların başında piramitlerin inşası problemi geliyor. Piramitlerin nasıl yapıldığı henüz tam olarak anlaşılmış değil.

Ancak piramitlerin yapıldığı büyük taşların nasıl taşındığı çözülmüş görünüyor.

Yanıt basit… Hatta bunu şimdiye kadar niye düşünemedik, diye şaşırıyor insan. Üstelik bundan yüz elli yıl kadar önce İngilizler tarafından ele geçirilen bir papirüste bu işi nasıl yaptıklarının resmini bile çizmiş Mısırlılar… Papirüsteki şekilde bir kral heykelini taşıyan işçiler ve kızağın önünü ıslatan bir Mısıllı işçi görülüyor.

tran01

Şöyle olmuş:

Mısırlı işçiler (köle değil, işçi), taşları kızaklarla taşımış. Bildiğimiz, ön tarafı yukarı doğru kıvrık kızaklar bunlar… Ancak bu kızaklar çekilirken kızağın ön tarafında kumlar birikip, bir süre sonra kızağın ilerlemesine engel olurlar. Mısırlılar kumu ıslatarak bu sorunu çözmüşler.

Bilim adamlarının deneyler sonucunda doğru miktarda ıslatılan çöl kumlarının (ne çok ne az) kızağın önünde birikmediği, tersine, kızağın hareketini yarı yarıya kolaylaştırdığı sonucuna varmışlar.

Gerisi yüzbinlerce işçinin (köle değil) emeği ile gerçekleşiyor.

Sözü edilen papirüsteki resimde kızağın önünü ıslatan bir işçinin (kölenin değil) resmini görebilirsiniz….

İşçi dedik, emek dedik, 1 Mayıs işçi bayramınızı da kutlarız bu arada…

Kaynaklar.

1. http://gizmodo.com/scientists-discovered-the-egyptian-secret-to-moving-hug-1569802879?utm_campaign=socialflow_gizmodo_facebook&utm_source=gizmodo_facebook&utm_medium=socialflow

2. http://blogs.discovermagazine.com/d-brief/2014/05/01/secret-building-pyramids-wet-sand/#.U2KsNfl_umh

Reklamlar

About reset

Kimin söylediğini bırak, ne söylediğine bak.

7 comments

  1. Neden köle değil diye özellikle 3 kez belirttin,Mısır’da kölelik yok muydu,aslında Yahudiler’i köle yaptıkları olayı masal bence,bildiği kadarıyla Yahudiler’in orada yaşadığına dair arkeolojik kanıtlar yok ayrıca Kızıldeniz’in bölünmesi de imkansız,ama Mısır dönemin egemen gücü olarak onların ülkesine baskı yapıyordur onlar da kitaplarında kötülemişlerdir ama Mısır’lı köle olamaz mı?Ayrıca “İşçi dedik, emek dedik, 1 Mayıs işçi bayramınızı da kutlarız bu arada…” kısmında 1.çoğul şahıs kullanman da garip ama bunu ben de nadiren yapıyorum,bu bize nereden girmiş acaba,Kuran’da da böyle ifadeler var acaba kaynağı o mu?

    • Mısır’da köleler vardı ama piramitler sanıldığı gibi köleler tarafından değil, ücretli işçiler tarafından yapılmıştı.

  2. Geçenlerde adamın biri bana ” Piramitleri yapanların cinler, uzaylılar falan olduğu söyleniyor, sen inanıyor musun bunlara? ” diye sordu, ” Tabii ki hayır… ” dedim, ” İyi, liberaller ve kapitalistlerdir bu iddiaları palazlayanlar! İnsanların birlik olmasını istemeyenler, insanların birlik olup böylesine şaheserler yaratamayacağı algısı yaratmak için olağanüstülük katıyorlar! ” tarzında şeyler söyledi, sen ne diyorsun buna?

  3. Sevindim, sen bu örümcek kafalı solculardan değilsin, seni gençken yakalasaydım çevirirdim. ( Bu sefer bulaşıyorum işte.)

  4. Solculuktan, iyilikten( her ne isim veriyorsan artık), sağcılığa, pislikliğe. Gırgırına yazmıştım aslında.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: