Bu Da Nevruz İçin

Hadi mal mülk, toprak ve miras için yaptığınız “senin, benim” kavgasını anlıyoruz diyelim (ki anlamıyorum…). Peki, ya şu newroz-nevruz kavgası da ne oluyor? Dünyanın yörüngesinin eğikliğinin sonucu olan bir doğa olayını neye dayanarak sahiplenebiliyorsunuz, bi açıklayın hele!

Bahar bayramının tarihi 10 bin yıldan eskidir. On bin yıl önce ne Kürtler vardı Ne Türkler! Fransa’dan Rusya’ya uzanan bir coğrafyada cilalı taş devri insanı 21 Mart’ta içine güneş ışığı vuran mağaralara resimler yaparken sizler neredeydiniz?

Bu insanlar 21 Mart’ta güneşin doğduğu yeri işaret eden oklar çiziyorlardı kayaların üstüne günümüzden 12 bin yıl önce… Bunlar sizlerin 500. kuşaktan dedelerinizdi. “Sen nevruzu kutlama, ben kutlayacağım” diye kavga mı ediyorlardı sanıyorsunuz.

Toprağı ekmeye başlayan neolitik çağ adamı bunu mevsimlerin düzenine göre yapmazsa gelecek kışta aç kalacağını biliyordu. Bu yüzden, senenin devr-i daiminin keşfi (yani mevsimlerin düzeni) onun en büyük buluşlarından biridir. Takvimin keşfi ateşin, tekerleğin, yazının, transistörün ve step-motorun keşfi kadar büyük bir önem taşır.

Sonraki tarihlerde de bütün uygarlıklar nevruzu kutlamışlardır. Baharın ilk günü hemen hemen her toplumda coşkuyla karşılanmıştır.

About reset

Kimin söylediğini bırak, ne söylediğine bak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: