Bilimsel Yöntem Nedir?

Modern bilim, yöntemiyle kendisinden önceki bilgi üretiminden ve safsatadan ayrılır. Modern bilim, ‘Bilimsel Yöntem’ denen bir yöntem kullanır.

Bilimsel Yöntem:
1. Her türlü hipotez, teori ve iddia bilimsel deneylerle sınanmalı, doğrulanmalıdır.

2. Sınanmayan hiç bir bilgi geçerli olamaz. Bir iddayı sınamanın hiç bir yolu yoksa, o iddia ‘bilimsel’ kabul edilmez ve bilimin araştırma alanınan giremez.

3. Bir teori, mevcut bütün olguları ve gözlemleri açıklasa bile bu yeterli bulunmaz. Teorinin yeni olguları öngörmesi gerekir. Gelecekle ilgili, yeni bir takım tahminlerde bulunmayan, sadece olan biteni açıklayan teoriler, bilimsel kabul edilmez.

4.  Ortaya çıkan yeni olgular ve gözlemlerle teoriler sürekli sınanmaya devam eder. Teorinin yaşaması için ortaya çıkan yeni olgular ve gözlemlerle uyumlu olması gerekir.

Görüldüğü gibi bilimsel yöntem çok katı ve soğuktur. Onun temelinde eleştiri ve kuşku yatar. Bilimsel yöntem ayaklarını sağlam yere basar. Eleştiriye açıktır. Test edilemeyen teoriler bilimsel değildir.

İşte bu yüzden şarlatanlar ve sahte bilim adamları, bilimsel yöntemden nefret ederler. Çünkü iddiaları, bilimsel yöntemin keskin bakış açısından bakıldığında derhal çürür. Bilimin ince eleğinden geçemez.

Bilimsel yöntem bütün tarih boyunca gelişmiş, ancak bugünkü katı halini (hipotez testi) alması için Rönesans’ı beklemiştir. Bilimsel yöntemi ilk kez kuran ve uygulayan Kepler ve Galieo’dur. Galileo’dan beri, bilimsel yöntem pek fazla değişmemiştir.

Ancak günümüzde matematik biliminindeki gelişmelerle, kuramsal ve benzetişim çalışmaları da bilimsel yönteme eklenmiştir. Buna göre, sağlam bir matematiksel, kuramsal ya da benzetişimsel alt yapıya sahip çalışmalar da bilimin içinde yer bulabiliyor. Ancak, bütün kuramsal çalışmaların ilk fırsatta test edilmeleri gerekiyor yine de…

Reklamlar

About reset

Kimin söylediğini bırak, ne söylediğine bak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: