Gözlük Nasıl Temizlenmeli

En ideal yöntem gözlük camlarının sabunlu suyla yıkanmasıdır. Sabunla yıkama işini aşağıda anlattığım şekilde yaparsanız, hem gözlüğünüz zarar görmez, hem de çok iyi temizlenir.

1. Gözlüğünüzü çıkarıp lavabonun kenarına koyun.

2. Elinize bir miktar sabun alın (kuru veya sıvı sabun olabilir), bu sabunla elinizi yıkayın.

3. Temiz elinize yeniden bir miktar sabun alın ve bu sabunu köpürtün.

4. Gözlüğünüzü elinize alın ve sadece parmaklarınızı kullanarak camlarını güzelce temizleyin, fazla bastırmayın. Parmaklarınız ideal bir temizlik yapacak ve gözlük camlarını hiç çizmeyecektir.

5. Temizleme sırasında gözlüğün orta kısmından tutun, asla gözlüğün saplarından ya da başka bir yerinden tutmayın. Gözlüğün en dengeli ve güçlü noktası, iki camın arasındaki metal köprüdür, gözlüğü buradan tutarak temizleyin.

6. Camları temizledikten sonra gözlüğün sapını ve diğer kısımlarını da temizleyebilirsiniz. Böylece gözlüğün daha hijyenik olmasını sağlarsınız.

7. Sabunlama işinden sonra gözlüğünüzü musluk suyunun altında durulayarak sabunu akıtın. Eğer suyunuz kireçli değilse, gözlüğünüzün temizlenmesi bitmiştir, camlarını tuvalet kağıdı ya da peçete ile (bastırmadan) kurulayın. Bastırırsanız camlar çizilebilir. En iyisi tuvalet kağıdı ya da peçeteyi 4’e katlamaktır. Ne kadar çok katlarsanız, suyu o kadar çabuk emer ve o kadar yumuşak olur. Sakın bastırarak silmeyin. Çok yumuşak bir şekilde silin.

8. Eğer suyunuz kireçliyse, sabunu akıttıktan sonra sakın bu şekilde gözlüğünüzü kurulamayın ya da kuruması için bir kenara bırakmayın, çünkü üzerinde kireç lekesi oluşacaktır. Yapacağınız şey, kireçli suyla sabununu akıttığınız camlarınızı bir de kireçsiz suyla (şişe suyu) tekrar durulamanızdır. Kireçsiz su kireçli suyu uzaklaştıracaktır, böylece gözlük camlarında kireç lekesi oluşturmaz. Bu işlemden sonra 7. adımda anlatıldığı şekilde gözlüğünüzü kurulayın.

Burada tarif ettiğim temizleme tekniğinin avantajları şunlardır:

1. Hijyen: Sabun kullanıldığı için gözlük temizlenecek ve mikroplar ölecektir. Diyeceksiniz ki gözlük zaten kirli olmaz. Hayır, olur. Benim bir arkadaşımın durup dururken gözü kanamaya başlamıştı. Göz pınarlarından bildiğiniz kan akıyordu. Tabi çok korktuk, çocuğu hastaneye götürdük. Meğer kullandığı gözlükten gözü mikrop kapmış.

2. Bu teknik camları çok iyi temizlediği gibi çizilmesini de engeller, böylece gözlük camınızı yıllarca, hiç çizmeden kullanabilirsiniz.

Sakın, gözlük camlarınızı öyle rastgele bezlerle, kağıt mendille falan silmeye kalkmayın, hele de bastırarak hiç silmeyin, bu şekilde yapmanız gözlük camlarının çizilmesine ve görüş kalitesinin düşmesine neden olacaktır.

Gün içinde gözlüğünüz yine de kirlenecek, üzerinde lekeler oluşacaktır. Sabırlı olun, biraz bekleyin, elinize geçirdiğiniz ilk bezle camları silmeye kalkışmayın, tuvalete gidin ve gözlüğünüzü yukarıda anlatılan teknikle temizleyin.

About reset

Kimin söylediğini bırak, ne söylediğine bak.

5 comments

  1. aynen böyle yaptım =(( daha iki günlük uyurken kabında bezin arasında sakladım yine =((

  2. Büşra

    Ya ben gözlüğümu yeni aldım da 2. Gün şimdiden temizlesem bir sorun olmaz heralde Birde haftada 1 yapabiliriz değil mi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: