Çocuğunuz Başarılı Olsun İstiyorsanız

Son zamanlarda yapılan bir araştırma şunu göstermiş: Çocuğun okuldaki başarısı evdeki kitap sayısıyla birlikte artıyor; yani bir evde ne kadar çok kitap varsa, çocuğun okuma eğilimi, dolayısıyla da okul başarısı o kadar yüksek oluyor. Bu, çocuğun annesinin babasının kitap okumasıyla ya da sosyo-ekonomik düzeyiyle bağlantılı değil. Yani siz okumasanız bile evinize kitap alın, hatta evinizde mutlaka bir kitaplık kurun… Bunu çocuğunuzun geleceğine bir yatırım olarak düşünün. Yalnız, kitap sayısı yüzden fazla olmalı. İdeal kitaplık 400 civarında kitaptan oluşuyor.

Demek ki anne babası doktor olan ama evinde hiç kitap bulundurmayan bir ailenin çocuğu okulda başarısız olabilirken, evinde iki yüz kitap bulunduran bir işçi ailesinin çocuğu çok başarılı olabilir. Bu iki çocuğun zeka seviyesinin aynı olduğunu farz edersek, evinde daha çok kitap bulunduran ailenin çocuğu daha başarılı olacaktır.

Evdeki kitaplık çocuğun merakını cezbedecektir. Eninde sonunda bir gün gelecek, çocuğun canı sıkılacak, yapacak bir iş bulamayıp, kitaplığa yönelecektir. Bir kitabın adı ya da kapağı ilgisini çekecektir muhakkak. Belki yağmurlu bir gün dışarı çıkmak istemeyecek, evde kalacaktır; İnternet kesilecek, izleyecek iyi bir film bulamayacak, playstation sarmayacaktır. Günümüzde çocukların alternatifi çoktur ama yine de bir gün gelecek ve çocuk kitaplığa yönelecek, “bunca kitapta neler yazıyor acaba?” diye meraklanacaktır. Çocuklar meraklı yaratıklardır; kitaplık onları kendine çekecektir. Ve bir kez kitapları eline almaya başlasın, sonunda okumaya da başlayacaktır. Okumayı sevmek, okuma alışkanlığı edinmek de çocuğun kendi kendine araştırma yapmasının temelidir.

Şimdi bir hesap yapalım ve iki yüz kitaptan oluşan bir kitaplığın bize maliyetini hesaplayalım… Bir kitabın ortalama 20 TL olduğunu farz ederek, 200 kitabın bize maliyeti 4000 TL olur. Buna 200TL kitaplık masrafını da eklersek, demek ki 4200TL’ye evimizde bir kitaplık kurabiliriz. Tabi bu 200 kitabı hep birden almayacağız. Her ay iki kitap alarak da kitaplığımızı kurabiliriz. Bu durumda kitaplığımızın kurulması 8 yıl sürecektir. En güzeli, çocuk doğmadan önce kitap almaya başlamaktır. Böylece çocuğumuz 3-4 yaşına gelinceye kadar evimizde bir kitaplığımız hazır olur.

Peki hangi kitapları seçeceğiz? Araştırma, kitap türünün önemli olmadığını söylüyor, önemli olan evde kitap bulunması.

Yine de benim bu konuda tavsiyelerim var. Birincisi, gelip geçici türden popüler kitaplardan uzak durmanız. Örneğin bugün başbakan hakkında gazeteciler tarafından yazılmış bir kitap güncel olduğu için sizin ilginizi çekebilir, ama 4-5 sene sonra bu kitabın hiç bir değeri kalmayacaktır. O halde uzak durmamız gereken kitap türleri şunlar olabilir:

1. Astroloji, kuantum başarı, kişisel gelişim türü kitaplar (bunlar bildiğiniz çöptür, çocukları bunlardan uzak tutalım…)

2. Yemek kitapları,

3. Zayıflama, güzellik, moda kitapları,

4. Gazeteciler tarafından yazılan güncel kitaplar,

5. Popüler olmuş gelip geçici yazarların romanları.

Bu kitapları almayın demiyorum, alın, ama kendiniz için alın, çocuğunuzun geleceğine yatırım olarak bir değeri yoktur.

Peki hangi kitapları almalı?

1. Klasik romanlar,

2. Popüler bilim kitapları,

3. Çok ayrıntıya inmeyen tarih kitapları,

Kitap seçerken nelere dikkat edilmeli?

1. Baskı sayısı; unutmayalım ki iyi kitaplar genellikle en az iki üç baskı yapar,

2. Yayınevi (bilinen ve büyük yayınevleri tercih edilmeli: İletişim, Can vs.)

3. Çevirisi iyi olmalı, kaliteli çevirmenler tercih edilmeli,

4. Kitabın arka kapağındaki tanıtım yazısı ve içindeki önsöz mutlak okunmalı, ayrıca kitabın sayfaları rastgele çevrilerek içindeki bazı bölümlere göz atılmalı,

5. Kitap hakkında İnternet’ten araştırma yapılmalı,

6. Kitabın baskısı, kağıt kalitesi, kapağı da dikkate alınmalı.

Zaten büyük yayınevleri bastıkları kitapları iyi seçerler, baskı kalitesi yüksektir ve çevirmenleri de genellikle çok iyidir. Bu durumda büyük yayınevlerinden şaşmamakta fayda var.

Şimdi bazı arkadaşların kafasına şu 4200TL meselesi takılmış olabilir diye bu konuya yeniden dönmek istiyorum. 4200TL, eğitim için çok küçük bir miktardır. Eğer çocukların eğitimi için ne kadar para harcandığını bir düşünürseniz, beni haklı bulacaksınız.

Sözün gelişi, çocukları dersanelere yazdırıyor ve yıllarca haraç gibi dersane taksidi ödüyorsunuz. Tam fiyatı bilmiyorum ama bugün bir dersanenin yıllık ücretinin 2000TL’den az olduğunu sanmıyorum. Üstelik dersanelere döktüğünüz bu paranın çoğu çocuğun eğitimini sağlayan öğretmenlere değil, doğrudan doğruya patronun cebine iniyor… Dersanecilikte kural şudur: Kazancın üçte biri patrona, üçte biri öğretmenlere, üçte biri masraflara… Gerçi bu eskiden böyleydi, şimdi öğretmenlere ayrılan pay daha da azaldı…

Geçenlerde çocuğunu özel okula gönderen bir veliye sordum: “Neden özel okulu tercih ettiniz?”

Yanıtı ilginçti: “Şöyle böyle imkanları var, ama asıl önemlisi İngilizce öğretiyorlar…”

Anlattığına göre, çocuğunu gönderdiği okulda birinci sınıftan itibaren İngilizce öğretiyorlarmış. Veli bunu tartışma götürmez bir üstünlük olarak görüyordu.

Maalesef hiç de öyle değil. Bu veliye özel okul ücretinin ne olduğunu sordum, “yılda 8000 TL” dedi. İnanamadım. Yılda 8000TL’yi sırf çocuk İngilizce öğrensin diye vermek aptallığın daniskasıdır. İngilizce öğrenmesini istediğiniz çocuğunuzu iki yaz üst üste İngiltere’ye gönderin, altı ay içinde öğrenecektir. Üstelik bunun için 10 bin TL civarında bir masraf yapmazın yeter de artar bile.

İngiltere’yi pahalı buluyorsanız başka seçenekleriniz de var: Cebelitarık, Malta gibi ülkeler, hatta ABD’ye bile gönderseniz, yine özel okuldan ucuza gelir. Üstelik böylece çocuğun birinci elden İngilizce öğrenmesini sağlarsınız.

Ki aslında buna da gerek yoktur. Benim bir arkadaşım, üniversiteyi bitirmiş, yurt dışına gidecekti. Bunun için İngilizce öğrenmesi gerekiyordu. Tam 6 ay çalışarak kendi başına öğrendi ve bunun için sadece bir kaç kitap yeterli olmuştu. İngilizce çok basit bir dildir ve herkes öğrenebilir. Bunun için özel okullara ve kurslara para dökmenize gerek yoktur.

Önemli olan çocuklarınıza okuma ve kendi kendine öğrnenip araştırma yapma alışkanlığı kazandırmanızdır ki bunu da evinize bir kütüphane kurararak başarabilirsiniz.

Meraklanmayın, okumayı seven bir çocuk okulda başarılı olur. Çünkü o artık yardım almadan, kendi kendine öğrenmeyi öğrenmiş demektir.

Dersanelere, kurslara, özel öğretmenlere, özel okullara para dökmeyin. Çocuğunuza yapacağınız en büyük yatırım evde bir kitaplık kurmaktır.

Reklamlar

About reset

Kimin söylediğini bırak, ne söylediğine bak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: