Bilimde Bu Hafta

Bu hafta bilimde gerçekleşen önemli gelişmeleri sayalım:

1. Yapay Kalp Deneme İçin Hazır: Carmat adlı bir şirket kısmen inek dokusu kullanarak geliştirdiği yapay kalbin insanlarda kullanıma hazır olduğunu söyledi. Kalp elektronik aksamı, sensörleri ve yazılımı sayesinde kan akışını kontrol edebilecek. Enerji kaynağı ise dışardan takılacak olan bir lityum-iyon pili.

2. Güneş Sistemi Dışında Bir Gezegenin İlk Kez Gerçek Rengi Gözlendi-Azur Mavisi: Gezegen 63 ışık yılı uzaktaki bir yıldızın etrafında dönüyor. Yıldızına çok yakın bir gaz devi olan gezegenin atmosferinde sıcaklığın etkisiyle silikatlar cama dönüşüyor ve bu cam gezegeni maviye boyuyor. Gezegende camdan yağmurlar yağdığı ve saatte 7000 kilometre hızda rüzgarların estiği tahmin ediliyor. Keşif Hubble uzay teleskopu tarafından yapıldı. Astronomların gezegenin özelliklerini belirlemek için uzun süredir uğraştığı bildirildi.

3. Planarya Kurdunun Beynini ve Anılarını Yeniden Oluşturabildiği Anlaşıldı: Planarya adı verilen bu küçük yassı kurt, kafası boynundan kesildiğinde yeniden oluşturabiliyor, buna beyni de dahil. Üstelik bu canlı beyniyle birlikte anılarını da yeniden oluşturabiliyor ve kaybettiği yeteneklerini yeniden kazanabiliyor. Hiç şüphesiz, bu canlı üzerinde yapılacak araştırmalar beyin hasarlarının tedavisinde ve organ rejenerasyonunun anlaşılmasında anahtar bir rolü olacak (rejenarasyon: kaybedilen bir organın beden tarafından yeniden oluşturulması.)

4. Gen Terapisiyle Az Görülen İki Hastalık Tedavi Edildi.

5. Astonomlar Galaksimizin En Büyük Yıldızının Oluşumuna Tanık Oldu: Dev yıldızın, güneşten 10 bin ışık yılı ötede karanlık bir bulutun içinde oluşması gökbilimciler tarafından gözlendi. Yıldızın kütlesi güneşin 5000 katı.

6. Yeni Nesil Tüp Bebek Doğdu: Araştırmacılar tüp içinde dölledikleri bir yumurtanın genlerini inceleyip, sağlıklı olduğuna karar verdikten sonra embriyonun gelişmesine izin verdiler. Bebek sağlıklı bir şekilde doğdu. Daha önceki yöntemler bebeğin genetik hastalığının olup olmadığını incelemeye izin vermiyordu.

Bütün bu araştırmaların hepsi de devrim niteliğinde… İşin garibi, Facebook’tan takip ettiğim kadarıyla, her hafta buna benzer çok önemli bilimsel gelişmeler yaşanıyor. Her hafta… Hatta bunları takip etmekte zorlanıyorum diyebilirim.

Osmanlı Torunuyuz diye övünmek mi kolay, bilimsel araştırmalar yapmak mı?

Senin dinin şu, benim mezhebim bu diye kavga etmek mi kolay, bilimsel araştırmalar yapmak mı?

Doğayı katletmek mi kolay, bilimsel araştırmalar yapmak mı?

Kendi halkını düşman olarak görmek mi kolay, bilimsel araştırmalar yapmak mı?

Hak hukuk çiğnemek mi kolay, bilimsel araştırmalar yapmak mı?

Kendi kendime sorup duruyorum bu soruları, du bakalım sonum ne olacak?

Meraklısına haberlerin linkleri:
Test tube baby: http://bit.ly/13V60OO
Artificial heart: http://nyti.ms/18WdNxW
Exoplanet: http://bbc.in/13DOAHB
Planarian worms: http://bit.ly/1b1onEu
Gene therapy: http://bit.ly/16xDZZt
Star birth: http://bit.ly/130nzX4

About reset

Kimin söylediğini bırak, ne söylediğine bak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: