Soğuk Füzyon Nihayet Gerçekleşti mi?

Haber başlığı şu: Soğuk Füzyon Reaktörü Bağımsız Araştırmacılar Tarafından Onaylandı.

Haberin özeti şu: Andrei Rossi adında bir araştırmacı ‘nihayet’ soğuk füzyon reaktörünü yapmayı başarmış olabilir. İki yıldır soğuk füzyon reaktörünü yaptığını söylediği halde cihazının analiz edilmesine izin vermeyen araştırmacı sonunda bu izni vermiş ve bağımsız araştırmacılar reaktörün çalıştığını doğrulamışlar. Hemen hoplayıp zıplamadan önce biraz beklemeliyiz çünkü bilimin ilerleme biçimi şöyle oluyor: Araştırmacı sonuçlarını bir makale halinde yayınlar ve bu yayın ‘peer’ denen konunun uzmanları tarafından gözden geçirilir ve onaylanır. Tabi süreç burda bitmez, başka araştırmacıların da bağımsız olarak aynı sonuca ulaşması gerekir. Henüz bu kısım gerçekleşmemiş. Yani bir zamanlar bizim Türklerin yaptığı gibi hemen havaya zıplayıp “başardıııık, soğuk füzyanu başardıııık!” diye atlamaya gerek yok–şimdilik.

Gelelim bu haberin önemine: Söz konusu reaktör gerçekten çalışıyorsa benzinin enerji içeriğinin bin katı yoğunlukta enerji sağlayacak. “Ee, n’olmuş yani?” diyorsunuz. Şu olacak: dünya enerji krizi kökünden çözülecek, petrole ve kömüre bağımlılık bitecek… İnsanlık sonunda sınırsız, temiz ve ucuz enerjiye (nihai kaynak) kavuşacak, herkesin evinde kendi güneşi olacak!…

Meraklısına: füzyon nedir? Füzyon iki atom çekirdeğinin kaynaşmasıdır. Güneşin enerji kaynağı füzyondur. Güneşte iki Hidojen çekirdeği kaynaşıp Helyum’a dönüşür ve acayip derecede fazla enerji açığa çıkar. Bildiğimiz gibi güneş beş milyar yıldır dünyaya enerji sağlamaktadır ve beş milyar yıl daha yaşamaya devam edecektir.

Peki güneşin yaptığını biz neden yapamıyoruz? Çünkü füzyonun gerçekleşmesi için 20 milyon derece sıcaklık ve bir o kadar da basınç gerekiyor. Tabi dünyada bu derece sıcak bir fırın yapamıyorsunuz. (O kadar sıcak bir ateşi içinde tutacak bir düdüklü tencere yapabilirseniz, olur. Bilim adamları böyle bir tencere yapmaya çalışıyorlar, tabi bu manyetik bir tencere, yani içerdeki sıcak gazı mıknatıslar yardımıyla havada tutmaya çalışıyorlar. Bu tür reaktörler üzerinde deneyler yapılıyor ama saniyenin çok küçük bir kesrinde gaz tencereden kaçıp gidiyor…)

Peki, soğuk füzyon ne? Soğuk füzyon bu işlemin ‘soğuk’ bir ortamda başarılması demek. Yani gazı ısıtmadan, başka yöntemlerle füzyonu gerçekleştirmeniz gerekiyor… Soğuk derken yine binlerce dereceden bahsediyoruz tabi..)

Peki, adam bunu nasıl başarmış? Adam Nikel bir kristalin içine Hidrojen emdiriyor, bu Hidrojen Nikel’le kaynaşıyor ve Bakır’a dönüşüyor… Yani füzyon gerçekleşiyor ve tabi muazzam bir enerji serbest kalıyor…

Eğer bu haber gerçekse yeni bir çağa merhaba diyeceğiz. Bir daha da enerji yüzünden ne doğayı ne de birbirimizi katletmeyeceğiz. İnsanlar birbirini öldürmek için başka bahaneler bulmak zorunda kalacaklar!

Haberin Kaynağı burada.

About reset

Kimin söylediğini bırak, ne söylediğine bak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: