El Yazısı ve F-klavye Üzerine

Okullarda niye el yazısı öğretmeye başladılar anlamış değilim. Eskiden kalem dışında yazı aracı yokken memurların yazışmalarında güzel yazı çok önemliydi. El yazısı güzel olanlar hemen bir memuriyet işi bulabiliyorlardı. Dostoyevski’nin Budala adlı muhteşem romanında Prens Mişkin hiç bir işten anlamayan beceriksiz bir tiptir, ama el yazısı muhteşemdir. Zaten başka da bir niteliği yoktur. Ama bu sayede iş bulur kendine.

Bildiğim kadarıyla Osmanlı’da da el yazısı çok önemliydi memuriyet arasında. İnsanlar yazışmalarını el yazısıyla yazdıkları mektuplar aracılığıyla yaparlardı. Günlükler, romanlar, projeler, tezler, mektuplar, muhasebe defterleri, devlet yazışmaları…

Daktilonun, ardından elektronik daktilonun çıkması, el yazısının önemini azalttı ancak asıl darbeyi bilgisayar vurdu. Bilgisayarda yazılan yazıların kolaylıkla düzeltilebilmesi, kaydedilip, yeniden kullanılabilmesi büyük bir avantajdı. (Tabi yazdıklarımızı sık sık kaydetmeyi öğrenmeden önce bir kaç kez elektriklerin kesilmesi gerekmiş olabilir.) Bilgisayarların hızla yaygınlaşmasının başlıca nedeni onun gelişmiş bir yazı yazma aracı olmasıydı.

Gelgelelim, bilgisayarların da bir sorunu vardı. Bilgisayarda hızlı yazmak on parmak eğitimi gerektiriyordu.

Günümüzde el yazısını hemen hemen hiç kullanmamaktayız. Bütün yazı çizi işlerimizi bilgisayarlarla yapıyoruz. O halde çocuklara el yazısı öğretmenin mantığı nedir? Onu hiç bir yerde kullanmayacaklar ki!

Bu nedenle çocuklara düz yazı öğretilmelidir. Çünkü düz yasının öğrenilmesi daha kolaydır, zaten çocukların bütün hayatları boyunca okuyacakları bütün metinler matbaa basımı ya da bilgisayar çıktısı olacaktır, yani düz yazı…

O halde çocuklara okulda düz yazı öğrettikten sonra dördüncü sınıfta on parmak klavye eğitim vermeliyiz.

On parmak klavye öğrenmek çok kolaydır. Ben mesela günde yarım saat çalışarak sadece 10 günde öğrenmiştim. Şimdi çok hızlı yazabiliyorum ve bunun da çok faydasını görüyorum. Yazılarımı hızlıca yazabiliyorum, çabucak notlar alabiliyorum, sanal ortamda girdiğim tartışmaları çoğunlukla hızlı yazmam sayesinde kazanıyorum, karşımdaki insan benden önce yoruluyor çünkü.

Klavye deyince tabi ki F klavyeden başkasını tavsiye etmem. Çünkü F klavye Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavyedir, yani Türkçe’de en çok kullanılan harfler en güçlü parmaklardadır. Örneğin A harfi F klavyede sol işaret parmağında, Q klavyede ise (en zayıf parmak olan) sol cin parmağında… Türkçe’nin en çok kullanılan sesli harfi A’yı yazabilmek için en güçsüz parmağınızı kullanmak zorundasınız.

On parmak yazmak, klavyeye bakmadan yazmaktır. Klavyeye bakarak yazmak hem yazma hızınızı düşürür, hem gözlerinizi bozar. Ergonomik değildir ve dikkatinizi dağıtır. Ben bazı yazılarımı hayal gücüm daha da iyi çalışsın diye gözüm kapalı yazıyorum.

Bu nedenle “Piyasada F klavye bulunmuyor ki o yüzden Q klavye öğrendim” demenin anlamı yoktur. Çünkü zaten klavyeye bakmadan yazacağınız için Q klavyede F yazabilirsiniz. Hem bu yabancı kişilerin bilgisayarınız kullanmasına da engel olacak, çünkü onlar A tuşuna basınca ekranda U çıkacak ve kafaları karıştığı için bilgisayarınızı rahat bırakacaklardır.

Her neyse, çocuklara F klavye öğretmek, onlara yapacağınız en büyük iyiliktir.

Bu arada: Çaktırmayın ama bilgisayar klavye düzenini F’dan Q’ya veya Q’dan F’ye değiştirmek için CTRL+SHIFT tuşlarına aynı anda basmanız yeterlidir. Tabi önce bu klavye düzenlerinin bilgiyarda eklenmiş olması şartıyla.

About reset

Kimin söylediğini bırak, ne söylediğine bak.

One comment

  1. Entellektüel birikimine güvendiğim bir edebiyatçı akrabam(345665325. göbekten),50’li yaşlara gelip emekli olunca evde oturmaktan sıkılıp evinin yakınındaki bir özel ilköğretim okulunda Türkçe öğretmenliği yapmaya başlamıştı,tabii sırf ortaokul kısmına giriyordu.Bana el yazısının çocuklarda estetiği ve zekayı geliştirdiğini gözlemlediğini ve öğrencilerine el yazısını zorunlu hale getirdiğini söylemişti.Haklı mı?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: