Google Beyin

Google, Beyin adlı projesiyle insan beyninin öğrenme mekanizmalarını çözümleme peşindeymiş, bu işte de bayağı başarılı oluyormuş. Ses tanıma, insan dilini algılama, yüz tanıma, anlam üretme, düşünme gibi süreçlerde yeni başarılar elde ediliyormuş. “Derin Öğrenme” denen bir algoritma yapay beyin süreçlerinin anahtarı olarak kullanılıyormuş. Kendimi şunu demekten alıkoyamadım: “Biz hala ‘derin devleti’ çözemedik, nerde ‘derin öğrenmeyle’ uğraşacağız. Biz gençleri bilim ve sanat üretmeye, yeni teknolojiler yaratmaya teşvik edeceğimize, ‘alın size gaz, alın size sopa, alın size dayak, siz kim oluyorsunuz lan çapulcular!’ diye naralar atarak, mağara adamı gibi kafa göz yararak, onları siyasete doğru itiyoruz…

Oysa siyasetin modası geçti artık, siyaset bitti… Dünyada hiç bir insan siyasete ne güveniyor, ne de onu bir umut olarak görüyor. Sokak forumlarında, internette kendi sorunlarını kendileri çözmeye çalışıyor insanlar. İnsanlığın siyaset sonrası (post-politik) bir evreye girdiğini düşünüyorum artık. Kimse siyasete inanmıyor, güvenmiyor. İktidar da önemini yitirmeye başladı. Öyle de olması gerekir; aklın ve vicdanın emrettiği gibi yaşamalıyız, siyasetin dayattığı gibi değil.

Gelişmiş ülkeler, insan beyninin çalışma prensibini anlamak için uğraşıyorlar. Yapay Beyin üretildiğinde düşünce gücü “milyarlarca” kat artacak. Peki o zaman bu beyin gücüyle nasıl rekabet edeceğiz?

Drone denen robot uçaklar artık tepemizde dolaşıyor ve bizi öldürüp öldürmeyeceklerine kendileri karar veriyorlar. Quantum Bilgisayarları üretilmek üzere, ki bu bilgisayarlar gerçekleştiğinde, bugün çözümü milyonlarca yıl alan bir takım problemler bir kaç saniyede çözülecek.

Artık beyin teknolojileri var. Artık teknolojiler ve gerçekler konuşuyor, insanları bunlar yönetiyor, hala bunu anlamadık. Artık kaba güç çağı bitti, artık kol kuvveti çağı da bitti, zaman beyin, modelleme, matematiksel düşünce, sorgulama, soruşturma, barış, hoş görü, anlama, algılama, deneme çağı…

Şu 2023 deyip durdukları ne ola ki? Ne olcakmış 2023’te çok merak ediyorum doğrusu. Mars’a insan mı gendereceğiz, nano teknoloji konusunda dünya lideri mi olacağız, yahut yapay zeka alanında bir ilki başarıp, android robotlar mı ürececeğiz? Ne olacak yani? Hedef nedir? Bilelim de ona göre hareket edelim! Hani Usta, hedefin ne senin?

About reset

Kimin söylediğini bırak, ne söylediğine bak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: