İşsizlik Biter Mi?

Zaman zaman “işsizlik devletin ve sermayenin işine geliyor,” tarzı iddialarla karşılaşırız. Bu iddia ilk başta saçma gelse de aslında öyle değildir.

İşsizlik üç türlü ortaya çıkıyor: Birincisi makinalaşma yüzünden insanoğlu yavaş yavaş işsiz kalıyor, ikincisi Çin gibi gelişmekte olan ülkelerin nüfus kartını öne sürmeleriyle, orta ve çok gelişmiş ülkelerde işsizlik ortaya çıkıyor, üçüncüsü, devlet, işsizliği ortadan kaldırabilecek önlemler almıyor.
Şimdi bu bağlamda tartışırsak,”işsizlik sermayenin işine geliyor” argümanını temellendirmiş oluruz.

Bircincisi, makineleşmek emeğin pahalı olduğu ülkelerde sermayenin işine gelir, ucuz emek elde ettiği için. Ayrıca emeğin ortaya çıkardığı sorunları ortadan kaldırdığı için (işten atmanın getirdiği hukuki ve ahlaki sorunlar, sendikalaşmanın ve işçilerin örgütlü her türlü hareketinin ortaya çıkardığı sorunlar vs.)

İkincisi, Çin gibi ucuz iş gücü kullanan ülkelerin varlığı hem ulusal hem de uluslararası sermayenin işine gelir çünkü her türlü emek ucuzlar. Emeğin ucuzlaması ve ucuz tutulması için de çalışan kesim üzerinde bir “işsizlik baskısı” oluşturulmalıdır. İşsizlik korkusu yüzünden emekçi az ücrede razı edilebilir.

Üçüncüsü, devlet alacağı bir takım önlemler ve zorunluluklarla isterse işsizliği azaltabilir. Buna örnekler verelim: Örneğin, yeni istihdam alanları yaratabilecek yasalar çıkarır. (Öğretmenlerin ders saatinin azaltılması, erken emeklilik, çalışma süresinin azaltılması, işyerlerinde iş tanımlarının çoğaltılması, istihdam yaratacak projelerin desteklenmesi, esnafın iş yerinde kendi ailesini çalıştırmasının yasaklanması vs.) Sonuçta bu önlemler alınmıyor, alınsaydı bu sermayenin işine gelmezdi, çünkü o zaman kar oranı düşerdi.

Neden devlet ve perde arkasındaki sermaye güçleri işsizliği azaltsınlar ki? İşsiz kitleyi sosyal paketler ve işsizlik maaşiyla atıl vaziyette tutmak daha kolaydır. Bir şekilde bu insanların karnı doyacak ama ekonomik sistemde üretici olarak yer alamadıkları için, hak sahibi olamayacaklar. Yoksul ama güçsüz bir kitle olarak, pasifize edilmiş bir şekilde var olacaklar. Ayrıca bu kitle potansiyel bir tüketicidir. Bunlara iş verip de devlet başına bela mı alsın yani?

Eski Roma’da vatandaşların çoğunluğu işsizdi ve zenginlerin yardımıyla geçiniyordu. Bu kişilerin oylarını ekmek, şarap ve eylence karşılığında satın almak çok kolaydı.

About reset

Kimin söylediğini bırak, ne söylediğine bak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: