Maymun Başkan Olursa

A ülkesi ile B ülkesi birbirinin tam zıddı özelliklere sahip iki ülkeymiş. A ülkesi büyük ve güçlüymüş; çok iyi çalışan bir sisteme sahipmiş ve kimse yasalara aykırı davranmazmış. B ülkesinde ise yasalar kağıt üzerinde çok mükemmel görümesine rağmen, gerçekte bu ülkede yasaları kimse takmazmış.

Tahmin edilebileceği gibi A dünyanın en güçlü ülkesiymiş. B ise A’nın her dediğini yapar, bağımsız hareket edemez, dışa bağımlı bir hayat sürermiş.

Gel zaman git zaman A’nın başkanı, B ülkesini ziyaret etmiş. Tabi bu durum B ülkesinde olay olmuş. Gerçi B’nin başkanı her zaman A’yı ziyaret edermiş de tersi pek gerçekleşmezmiş.

A’nın başkanı ülkeye gelince gazetecilerden biri sormuş: “Efenim, biz A ülkesine çok özeniyoruz. Neden biz de sizin gibi olamıyoruz? Nasıl bir başkan seçmeliyiz ki sizin gibi olalım?”

A’nın başkanı biraz düşünmüş ve şöyle cevap vermiş: “Sanırm sorun seçilen kişide değil, sistemde… Bizim sistemimiz iyi çalışır. Sözün gelişi benim yerime bir maymunu başkan yapsanız, ülkede bu değişim farkedilmez bile…”

Tabii kimse bu söze inanamamış. İddiaya tutuşmuşlar. A’nın başkanı yerini 3 aylığına bir şempanzeye terketmiş. Gel zaman git zaman, ülkede hiç bir kötüleme olmamış. Her şey eskisi gibi devam ediyormuş. Bürokratlar her zamanki işlerini yapıyorlar, insanlar her zamanki gibi çalışıp üretiyorlar, bilim adamları araştırmalarına devam ediyor, herkes işinde gücünde….

Bu durum B’dekileri çok şaşırtmış. “Biz de bir deneyelim bakalım ne olacak?” demişler. Kendi ülkelerinin başına bir maymunu geçirmişler. Beklemeye başlamışlar…

Aradan zaman geçmiş. Her şey eskisinden daha da iyiye doğru gitmeye başlamış. Enflasyon düşmüş, trafik kazaları azalmış, suç oranı düşmüş, hırsızlık yolsuzluk azalmış, haksızlıklar, adam kayırmalar falan bitmiş…

Üç ayın sonunda halk maymundan çok memnunmuş… Basın yayın organlarında ve internette maymunun başkanlık süresinin uzatılması tartışılmaya başlanmış.

Sonra ne mi olmuş?

Hiç, ne olacak. Maymun makamında ölü bulunmuş.

About reset

Kimin söylediğini bırak, ne söylediğine bak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: