Samos Kaplanı

18. yüzyılın sonlarında, Menderes nehrinin taşmasından ya da çıkan bir orman yangınından kaçan bir Anadolu Leoparı yüzerek Samos adasına çıkar. Burada sürüleri avlamaya başlar. Yerli halk Kaplani dedikleri leoparın peşine düşer. Sonunda bir mağarada sıkıştırırlar onu. Mağaranın ağzını taşlarla kapatırlar ki içerde açlıktan, susuzluktan ölsün. Bir süre sonra Gerasimos Gliarmis adında bir köylü mağaranın girişine bir delik açar ve leoparın leşini aramak üzere silahsız bir şekilde içeri girer. Ama leopar daha önceden avladığı bir hayvanı yiyerek ve mağaranın dibinde birikmiş yağmur suyunu içerek hayatta kalmıştır. Leopar açılan delikten dışarı çıkmaya çalışır. Ama köylünün kardeşi, Nikolaus Gliarmis de ağabeyini kurtarmak üzere içeri girip, leoparı öldürür. Gerasimos Gliarmis göğsüne aldığı pençe yaralarının mikrop kapması sonucunda bir süre sonra ölür.

Ölü leopar mumyalanır ve Samos Adası Doğa Tarihi Müzesine konur. Bugün hala orada sergilenmektedir. Bu olay Yunan yazar Alki Zei tarafından Vitrindeki Vahşi Kedi adı ile romanlaştırılır.

Bu olaydan çıkarılacak sonuçlar ve alınacak dersler.

1. Leoparın inine girilmez.

2. Samos Adası’nda bile bir Doğa Tarihi Müzesi var ama Ülkemizde yok. (Var ama kapalı…)

3. Anadolu Leoparı gibi inanılmaz dayanıklı ve dirençli, çevreye en iyi uyum sağlamış bir hayvanın bile soyunu tüketmişiz.

About reset

Kimin söylediğini bırak, ne söylediğine bak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: