Bertrand Russell Okurken—1

Eski çağdan günümüze iki tür ahlak anlayışı vardır.

Grek (eski Yunan) ahlak anlayışının özeti şudur: “Erdem, bilgiden gelir.” Yani ne denli bilgili iseniz o denli günahtan uzak, erdemli olursunuz. Bunun en iyi temsilcisi Sokrates’tir. Sokrates, bütün felsefesini erdem üzerine kurmuş, erdeme ulaşmak için kendince doğru yol olan bilginin araştırmasına girmiştir. Ona göre erdemle sonuçlanmıyorsa ne bilginin, ne sanatın, ne yaşamın, ne de diğer şeylerin bir önemi yoktur. Bu anlayış, Grek uygarlığının temelinde de bulunuyordu.

Hristiyan ahlak anlayışının özeti ise şudur: “Erdem, saf yürekten gelir.” Buna göre bilgisiz, cahil birisi de erdemli (günahtan uzak) olabilir. Aslolan bilgi değil, saflıktır. Bu düşünce İlk Çağ’ın ortalarında meydana çıkmış, Orta Çağ’a, hatta günümüze kadar yaşamıştır. Hala bile günümüzde halk arasında bu iki ahlak anlayışının tartışmasına zaman zaman şahit oluruz.

Grek anlayışını kendime yakın bulsam, her türlü erdemin bilgiden kaynaklanması gerektiğine inansam da bu konuda şüphelerim var. Sonuçta çağımızın düsturlarından birisi “bilgi güçtür” diye özetleniyor. Yani bilginin erdemle olan bağı kopmuştur. Bilgi güç, iktidar yolunda kullanılır.

Sokrates, yahut Hristiyan azizlerinden, yahut İslam alimlerinde biri günümüze gelseydi, herhalde bilginin düştüğü bu hal karşısında dehşete kapılmaktan kendini alamazdı.

About reset

Kimin söylediğini bırak, ne söylediğine bak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: