Cihad ve Misyon

http://on.ted.com/Ghosh

Cihat ve misyon, iki ayrı din yayma yöntemidir. Dinlerin genelinden farklı olarak İslamiyet Cihad yolunu seçmiştir; daha doğrusu cihadı meşru kabul etmiştir. Cihat, müslüman olmayanlar için öyle büyük bir korku ve nefret kaynağı olmuştur ki İslam deyince bir çok yabancının aklına ilk gelen sözcük “cihat” olmaktadır. İslam fobisinin kaynağı da budur.

Dini yaymaya çalışmak yanlış değildir elbette; her insan kendi fikrini, inancını yaymak, insanlığa benimsetmek ister. Hıristiyanlık, Budizm gibi dinler misyon ile yayılırlar. Kendini adamış din adamları en ücra yerlerde kilise kurarak kutsal kitaplarını tanıtırlar. Misyon ile din yaymak cihad ile yaymaktan oldukça farklıdır; misyonerler karizmatik, etkili, temsil yeteneğine sahip kişiler olmalıdır. Kuvvetli bir devlet için kılıcın gücüyle din yaymak kolay olabilir; gelgelelim devlet zayıfladıkça cihad bir seçenek olmaktan çıkar. Bu konuyu daha fazla araştırmak isteyenler mesela cizvitleri araştırmalıdır. Gerçekten zor şartlar altında, kelle koltukta yapmışlardır görevlerini.

İslamiyetin diğer dinlerle çatıştığı temel noktalardan biri din yayma yöntemlerinin farklılığıdır. Türkiye’de misyonerlik yapanların öldürülmesi Hıristiyanlar tarafından hiç bir şekilde anlaşılamaz. Herhangi bir ülkede Kuran’ın tanıtımı yasak değilken Türkiye’de misyonerlerin uğradığı saldırılar kabul edilebilir mi? Bunu bir hıristiyana anlatamazsınız. Bizde misyonlerlik faaliyetleri cihat gibi algılanmakta ve çok sert bir tepkiyle karşılanmaktadır.

Geçmişte misyon görüntüsü altında casusluk faaliyetleri elbette yapılmıştır, ama bu durum temel savımızı çürütmez; cihad illegal bir din yayma yoludur.

Günümüzde zaten bazı dini gruplar da artık cihadı bırakıp misyon faaliyetlerine yönelmiştir. Bunun en güzel örneği Fethullah Gülen hareketidir. Gülen hareketi cihad yerine misyon anlayışını benimsemiştir.

Not: Özlem Kumrular “İslam Korkusu” diye bir kitap yazmış. Kitabı henüz okumadım ama bu cihad-misyon çelişkisine değinmiş olmalı. Bu konuda bilgisini genişletmek isteyen okumalıdır bu kitabı derim. Tanıtımını ilginç buldum.

Özlem Kumrular, dönemin Hristiyan hacıları, elçileri, diplomatları, yazarları, şairleri, esirleri ve hükümdarlarının ağzından İslam korkusunun gerçekçi bir portresini çiziyor.
Engizisyon gizli Müslümanları deşifre etmek için hangi yöntemleri kullanıyordu?
Müslümanlar, Hıristiyanları din değiştirmeye özendirmek için onlara neler teklif ediyorlardı?
Müslüman korsanların eline düşen Hıristiyanların sonu ne oluyordu?
İslam topraklarında dolaşan Hıristiyanlar ne gibi kötü sürprizlerle karşılaşıyorlardı?
Hıristiyanların Mekke’de olduğunu ve boşlukta asılı olduğunu sandıkları Hz. Muhammed’in tabutu üzerine ne gibi efsaneler türetilmişti?
Bir Hıristiyan Müslüman olduğu zaman ona nasıl bir tören yapılıyordu?
Avrupa Müslümanlardan neden korkuyor? Bu korku neden ve nasıl başladı? Korkunun zaman içinde bugünkü noktaya gelmesinin arka planındaki etkenler neler? Tarih boyunca ilmek ilmek örülen bir propaganda zinciri içinde çığ gibi büyüyerek bugün dünyayı saran bu korku Ortaçağ’da ve Yeniçağ’da nasıl şekillendi?

Kitabın tanıtım metnidir.

İhsan Eliaçık hoca’nın cihat hakkındaki görüşleri de şöyle:

İslam’da bahsedilen cihad kavramının sadece ve sadece öldürme, katletme olarak algılandığını oysa bunun çok daha özgür bir ortamı var etme yolunda mücadele anlamına geldiğini belirten Eliaçık hoca, ” Kur’an da belirtilen cihadla ilgili ayetler, savaş ayetleridir. Savaş esnasında gelen ayetlerdir bunlar. İki taraf savaşırken gelen ayetlerdeki öldürün hükümlerini bugüne uyarlayamazsınız. Cihadın amacı İslamiyet’i yaymak, Müslüman olmayanları Müslüman yapmak için yapılan bir davet ya da gayret değildir. Tam tersine insanların Müslüman olabilecekleri özgürlük koşullarını var edebilmek için mücadele etmektir cihat.  Dolayısıyla cihad hak ve özgürlüklerin kazanıldığı zorbalığın ve yoksulluğun olmadığı bir düzenin çabasıdır. Böyle bir düzen kurulduktan sonra insanlar isterlerse Müslüman olurlar isterlerse olmazlar” dedi.

http://www.yuzdeyuzhaber.com/guncel/cihad-musluman-olmayani-musluman-yapmak-degildir-h9771.html

About reset

Kimin söylediğini bırak, ne söylediğine bak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: