Sırttaki Göz

Bazıları Stanley Kubrick’in “gözü tamamen kapalı” adlı filminde Tom Cruise’un sırtında “her şeyi gören göz” simgesi olduğunu düşünüyor. Fakat, işin aslı öyle değil. Aşağıdaki videoyu izleyelim:


Yani göz gibi görünen şey aslında lamba. Ama ters çevrilmiş lamba.

Tabii ki bu bir objektif yansıması (lens flare). Adobe After Effects kullanarak videoyu ters çevirip üste koydum. Tom Cruise’un sırtındaki göz aslında karşı duvarın dibindeki lambanın mercek içi yansımasından başka bir şey değil. En azından bu sahnede “illuminati” falan yok.

Aynı yansıma olayının bir başka örneği burada da görülüyor:

Yılbaşı ağacının renkli lambaları Tom Cruise’un sırtında görülüyor. Bu da aynı şekilde oluşmuş bir mercek yansımasıdır. Bu iki sahnenin de aynı mercekle çekildiği, ışık koşullarının benzer olduğu anlaşılıyor.

Mercek İçi Yansıma: 

Sinema ve fotoğraf makinelerinin lensleri (objektifleri) bir çok merceğin birbirine yapıştırılması ile üretilir. Her katman iç yansıma yapar ve bu iç yansımalar fotoğrafa yansır. Bu yansımalar (lens flare) ciddi bir sorundur. Üreticiler bunları ortadan kaldırmak için özel kaplamalar kullanırlar yine de bunları tam olarak ortadan kaldırmak mümkün olmaz. Yansımalar parlak cisimler söz konusu olduğundan belirgindir.

Bildiğimiz kadarıyla Kubric doğal ışıkta çekim yapmayı sever. (Her yönetmen gibi aslında…) Fakat doğal ışıkta çekim yapmak çok zordur. Bunun için özel geliştirmiş yüksek duyarlıklı lensler kullanmak gerekir. Zaten Kubrick de öyle yapar. Filmlerinde özel lensler kullanır. Yukarıdaki sahneler de bu özel lenslerle çekilmiştir.  Bu sahnelerde ışık çok az ve Tom Cruise’un giysisi siyah. Dolayısıyla siyah zeminde parlak bir ışık kaynağı sorun yaratıyor ve lens yansıması görülüyor.

Wikipedia linki burada.

About reset

Kimin söylediğini bırak, ne söylediğine bak.

One comment

  1. Geri bildirim: İlluminati «

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: