Elif Shafak

Mevlana Ödülü diye bir edebiyat ödülü hayatında duyan var mı? Ben hiç duymadım. Meğer Kombassan Vakfı‘nın verdiği bir ödülmüş. Ödülü alan da kim? Elif Shafak… Nam-ı diğer Elif Şafak hanım. Ülke insanının sorunlarına yaklaşımı gazete küpürü boyutunu aşamayan, evindeki gündelikçiyle ettiği sohbetten roman konusu çıkaran, tavşan ürer gibi her sene bir roman yazan Elif Shafak… Kitaplarında depresyon ilaçlarının adını veren, ilaç kartellerinin reklamcısı Elif Shafak… Yazdığı kitaplar D&R‘ın kapısına bacasına işporta tezgahı gibi yığılan Elif Shafak…

Türkiye’nin en önemli edebiyat ödülleri benim bildiğim Yunus Nadi ve Orhan Kemal roman armağanlarıdır. Bunların ikisini de alan bir yazar var: Hasan Ali Toptaş. Aldığı ödüllere rağmen icra memurluğu ile geçinen Hasan Ali Toptaş’ın adını niye televizyonlarda duymaz, kitaplarını D&R’ın tezgahlarında üst üste yığılı görmeyiz?

Romanları yanık tost tadı veren bu şahıs nasıl olur da el üstünde tutulur, göklere çıkartılır, hiç anlamam. Ülkede az biraz solcu, muhalif oldun mu sırtından polis copu eksik olmazken; mapuslarda çürümek, işkence görmek, idamla yargılanmak, otellerde yakılmak normal kabul edilirken, Elif Shafak gibi tuzu kuru, nane molla, yeteneksiz ikinci sınıf yazarların yıldızını parlatan, göklere çıkaran kimdir, merak ediyorum. Kadını bi 301. maddeden yargılayacak oldular, mahkeme daha ilk celsede davayı reddetti. Ulan solcu yazarları saçma sapan bahanelerle, komünizm propagandası yapıyor diye sürüm sürüm süründüren, mahpuslarda çürüten, sırtından vuranlar sizler değil misiniz? Elif Shafak’a gelince ne bu hoş görü ne bu demoktatiklik? N’oluyo lan!

Gelin bir deney yapalım. Önce bu hanımın bir kitabını, peşinden de Jack London’un Martin Eden’ini okuyup, karşılaştıralım. Hangisi günlerce aklınızdan çıkmadı, hangisisin kitap biter bitmez unuttuk? Hangisi sanat, hangisi çöp?

Klasik yazarları okuyun, iyi yazarları okuyun. Bunlarla boşu boşuna vakit kaybetmeyin. Bunlar insana insanlığını unutturur. Paranızı da boşa harcamayın.

Gel de Yalçın Küçük‘e hak verme şimdi. Star sistemi deyip duruyordu ya…

Hem nedir bu Mevlana sevdası, aşkı kardeşim! Bin senedir başka düşünür, sanatçı yetişmedi mi bu ülkede? Anladık sevgi, hoşgörü, eyvallah! Ama Mevlana’nın bokunu çıkarmanın alemi ne? Gider Mesnevi’sini okurum çok merak ediyorsam, senden mi öğreneceğim?  Mevlana şimdi yaşasaydı hippinin, solcunun önde gideni olurdu bence. Zaten Mevlana’yı en iyi Orhan Pamuk anlattı Kara Kitap‘ta… Bu mevlana manyaklığı da biraz ordan mı çıktı acaba?

Bilmem diğer yazarlar nasıl ama bu hanım mesela ödüller kısmına adaylıklarını da yazıyor. Bana tuhaf geliyor. Aklı başında insan aldığı ödülü yazar, alamadığı ödülü niye yazsın?

Hadi ödülü mödülü boş verelim. Bu yazarın kitaplarını elime aldığımda hiç bir insani samimiyet, edebi kalite hissettirmiyor bana. Varsa yoksa dedikodu! İşte kadın onu sevmiyormuş aslında da kızı varmış da kızının sevgisi de böyleşmiş de işte o adam var ya o da böyle adiymiş de kendi kızına sulanıyormuş da. (Yaaa! Bak şimdi şerefsize bak!) Başka türlü şeyler yazamaz, çünkü ilgi çekmek zorunda, çünkü iyi yazamıyor.

Ama her kitabında Türklere bir küfür eder mutlaka. Ermeni ve Kürt meselesine değinmek zorundadır. Solcuları da boklu hippiler, ahlaksız düşkünler olarak göstermesi lazımdır. Niye derseniz, çünkü karteller ondan bunu isterler, o da yapar.

Hem ayrıca Elif Shafak hanımı Türk yazarı mı zannediyordunuz? O zaman kitaplarına dikkatli bakın: Yazan: Elif Shafak, Çeviren: Bilmem Kim, ifadesini göreceksiniz. Çünkü Elif Şafak’ın kitapları Türkçe yazılmamıştır, İngilizce yazılmış, sonradan Türkçe’ye çevrilmiştir. Bu hanımın Türk Edebiyatına ait olmadığı kesindir.

Benim bildiğim iyi yazar normal insanların normal hayatlarındaki “gerçek” trajedileri anlatır. Dıdı bıdıyla uğraşmaz. Dıdı bıdı elbet ilgi çeker. Hadi sıkıyorsa üçüncü sayfa trajedilerinden değil de sıradan, sıkıcı insanların hayatından dram, trajedi yaratsana!

Aslında memleketin her tür yazara ihtiyacı var. Bunlar gibi 2. ve 3. sınıf yazarlar da olacak tabii. Bunları parlatıp parlatıp büyük, önemli yazarlarmış gibi gösterenlerin niyeti nedir, onu merak ediyor insan.

About reset

Kimin söylediğini bırak, ne söylediğine bak.

9 comments

 1. Kocası Fethullah Gülen’ in manevi oğlu diye biliyorum. Zaten yazar, tarihçi, gazeteci ve milletvekillerinin çoğu biri tarafından desteklenerek konumuna ulaşmıştır. Orhan Pamuk un ailesi zengin diye biliyorum, Canan Karatay’ ın ablasının çocukları maden işletmecisi, Yusuf Halaçoğlu’ nun ailesi de zengin diye biliyorum, Nişanyan’ ın iddiasına göre tehcir edilen azınlıkların mallarıyla zenginleşmişler, böyle bir şeydi. Işık Öğütçü babası( Orhan Kemal) sayesinde ünlü oldu, Emin Çölaşan’ ın dedesi Refik Şevket İnce Menderes döneminde bakandı, şaşırtıcı değil mi? Lakin 1955′ de vefat ettiği için yargılanmadı, Çölaşan’ ın iddasına göre ölmeden önce Menderes’ e eleştiri mektubu yazmış, yaşasa istifa ederdi diyor. İstisnalar var tabii, Ahmet Ümit’ in bildiğim kadarıyla nüfuslu veya zengin çevresi yok, İlber Ortaylı da yurt dışında kabul görmüş bir kişi, Sevan Nişanyan ise süper zeka… Bildiğim veya çevremdekilerin tanıdığı milletvekillerinin aileleri hep zengin veya nüfusludur. Örnek vereyim istersen, AKP Isparta milletvekili Süreyya Said Bilgiç’ in babası Sadettin Bilgiç ( nam-ı diğer Koca Reis) Demirel döneminde bakandı, amcası avukat Sadi Bilgiç ise Menderes dönemi milletvekiliydi, Yassıada’ da yargılandı. Sadi Bilgiç’ in kardeşi Türk Ocakları başkanlığı yapmış sumerolog Prof. dr. Emin Bilgiç ise Ekmelleddin İhsanoğlu’ nun eşinin babasıdır! İlginç konular, varsa bildiğin veya görüşün paylaş da zenginleştir bu cahili.

 2. Valla bu yorumu okuyunca asıl ben cahil hissettim kendimi.

 3. İyi güldüm valla , Allah da seni güldürsün. Bu konuları çok severim, Nişanyan için böyle tipler farklı şeylere ilgi duyar demiştin ya, ben de öyle tipim, deliyim gözü kara deliyim. Biraz ayrıntıya girelim, Cana Karatay’ ın ablası Nezihe’ nin kocası Mehmet Koloğlu’ ndan olan dört çocuğu var: Metin Koloğlu, Na­ci Koloğlu, Ce­lal Ko­loğ­lu ve Vey­si Akın Ko­loğ­lu… M. Koloğlu vefat etmiş, dier kardeşleri medyadan biliyoruz. Kolsan A.Ş. olarak aldıkları ihalelerden bazıları: 22 mil­yar 152 mil­yon Eu­ro­’ya İs­tan­bu­l’­da­ki 3’ün­cü ha­va­li­ma­nı, 284 mil­yon li­ra­ya An­ka­ra-Si­vas yük­sek hız­lı tren pro­je­si, 487 mil­yon li­ra­ya HES pro­je­si için önem­li olan Yu­su­fe­li Ba­ra­jı, 1 mil­yar 960 mil­yon do­la­ra Bo­ğa­zi­çi Elek­trik Da­ğı­tım, 546 mil­yon do­la­ra Ak­de­niz Elek­trik Da­ğı­tım, 940 mil­yon do­la­ra Ulu­dağ Elek­trik Da­ğı­tım, 258.5 mil­yon do­la­ra Çam­lı­bel Elek­trik Da­ğı­tım, 300 mil­yon do­la­ra İz­mir­gaz, 43 mil­yon do­la­ra Es­gaz…
  Ses kayıtları çıkmıştı bir aralar, Mehmet Cengiz’ in ” Milletin a. sını koyacağız ” dediği iddia edilen kayıtta konuştuğu iddia edilen kişi Celal Koloğlu idi.
  Şu edit etmeyi bana öğretirsen çok mutlu olacağım, hatalar yapmışım, AKP milletvekilinin adı Süreyya Sadi Bilgiç, amcası Sait Bilgiç, karıştırmışım.

 4. Sadece ben edit edebiliyorum… Ben düzeltirim.

 5. Niye anlamayım ki… TRT’Deki keloğlan karakterine şapka giydirmişler işte… 😛

 6. İroni yaptığını varsayarak devam ediyorum, senin jenerasyon( söylediklerinden yola çıkarak tahmin ediyorum) South Park’ ı değil The Simpsons’ ı sever daha çok, ama istisna olabilirsin.

 7. Hangisine tam tersi, jenerasyon tezime mi yoksa ben SP severim manasında mı? Ben SP’ nin tüm bölümlerini 2- 3 kez izlemişimdir, bugüne kadar takip ettiğim tek dizi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: