Sıradan Bir Genç Adam Olarak Deniz Gezmiş

Image

Bu fotoğrafta hiç bir olağanüstülük, yahut tarihi “an” yok. Deniz burada bir devrim şehidine değil de sıradan bir genç adama benziyor. Alımlı, yakışıklı… Şimdi yaşasaydı, politikaya falan atılmış olurdu herhalde… Neler yapardı, neler üretirdi diye sormadan edemiyor insan. Elbet eninde sonunda o da bozulacaktı ama çok etkili bir insan olacağı kesin…

Bu tip insanlar, içlerinde patlamak üzere olan bir yanardağ varmış gibi yaşarlar… Kendilerini yok etmeye meyilleri vardır sanki. Çünkü düşleri ve yürekleri büyüktür, kafesine sığmaz. Dünyayı değiştirmeye kalkarlar.

Jim Morrison’un dediği gibi: “Bir kuyruklu yıldız gibi yaşamak istedim hep… Göklerde kısa bir süreliğine görülen, ama yitip gitmeden önce varlığıyla bütün insanları heyecana sürükleyen…”

Taş Duvar, sen de eğer sıradan, adi bir kaya olmasaydın da uzayda gezen bir göktaşı olsaydın, o zaman milyonlarca canlının kaderini elinde tutacaktın. Karşılığında parçalanıp, ateşler içinde tutuşup yanacak, buharlaşacaktın. Ama sonunda dünyada öyle bir iz bırakacaktın ki kuşaklar boyunca hatırlanacaktın. Belki toza dönüşecektin, belki de Hacer ül-Esvet’e… İstemez miydin bunu?

Ama sen bir volkan kusmuğusun, donmuş bir tükürüksün… Seni parke taşı olarak yollara döşüyorlar, haline şükrediyorsun.

About reset

Kimin söylediğini bırak, ne söylediğine bak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: