Faşizmin Bir Tanımı

Yıllardır bir düşmanlık biriktiriyorlar bu ülkede. En sonunda her iki tarafa da yeterince faşisti yığacaklar. Faşist kitlenin cesaret kazanması için yeterince kalabalık olduğunu görmesi lazımdır, kritik kütleye ulaşmadan ısırmaz. Mitinglerde kelle sayısı bu yüzden önemlidir. Görünüşe göre her iki taraf da kritik kütleye ulaşmak üzere… Ondan sonra ısırmaya başlayacaklar birbirlerini… pusular, linçler…

Bir faşistin yiğitlenebilmesi için iki koşul gerek:

1. Yeterince kalabalık olmak,

2. Bir liderden komut almak.

Birincisinin nedeni korkaklıktır. Çoğunluk olup, azınlığın üzerine çullanma duygusudur. Bir tür güvence sağlayan kitle psikolojisi şempanzelerle paylaştığımız ilkel hizipleşme güdüsüdür. “Herkes yapıyordu, ben de yaptım,” bahanesine sığınmanın kolaycılığıdır.

İkincisinin nedeni sorumluluktan kaçıştır. Eylemlerinin sorumluluğunu üstlenmek istemez faşist, “emir aldım, yaptım,” demek ister. Kendi var oluşunun sorumluluğunu yüklenemez. Davranışlarının hesabını veremez. O nedenle bir liderin gölgesinde, sorumsuz bir çocuk gibi hareket eder daima.

Faşist derken, her iki taraftakileri de kastediyorum. Her kim ki insanoğlunu hiç bir bilimsel temeli, aslı astarı olmayan ırk kavramı ile kategorize etmeye, sonra da birini diğerinden üstün görmeye kalkar, o faşisttir. Her kim ki insanlığın ortak bir aile olduğunu görmez, kendi çıkarlarını ve kendi yakın çevresini, soyunu-sopunu, ailesini, başkasının ailesinden, klanından üstün tutar, o faşisttir. Her kim ki insanoğlunun yüz binlerce yıldır biriktirdiği ortak kültür mirasını hiçe sayar, kendi cüz-i kültürünü, dinini yahut üç beş paçavrasını her şeyden üstün sayar, o faşisttir. Her kim ki emek ile ulaşılan değerleri küçümseyip, kendisinden önce gelenler tarafından biriktirilmiş ya da zorla ele geçirilmiş zenginliklerin mirasçısı olmayı üstün tutar, o faşisttir. Her kim ki bilimsel, özgür düşünce yerine kalıpları, ezberi, dedesinden duyduklarını sorgulamadan benimseyip inanır, o faşisttir. Her kim ki kendi kafasındaki doğruları insanlara zorla benimsetmeye çalışır, bunun için masum insanları katletmekte kendini haklı görür, başkasının yaşam hakkına saygı duymaz, o faşisttir.

Ey insan, senin homo bene olduğunu görebilecek miyim bir gün?

About reset

Kimin söylediğini bırak, ne söylediğine bak.

2 comments

  1. Karşı çıkacak bir şey bulamadım…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: